piątek, 9 października 2020 08:51

W Tatrach spadł pierwszy śnieg! To najpóźniej od dziewięciu lat

Autor Mirosław Haładyj
W Tatrach spadł pierwszy śnieg! To najpóźniej od dziewięciu lat

W czwartek w nocy w Tatrach spadł pierwszy śnieg. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży 4 cm śniegu a temperatura oscyluje lekko poniżej zera. Portal se.pl poinformował, że "Pierwszy śnieg spadł w górach najpóźniej od dziewięciu lat".

TOPR za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku ostrzegł, że "należy się spodziewać, że śnieg (szczególnie na północnych wystawach) szybko nie stopnieje". Górscy ratownicy zalecają turystom wybór niżej położnych szlaków z uwagi na to, że wędrowanie w obecnych warunkach w wysokich partiach gór jest trudne i niebezpieczne. Problem mogą być także nisko zalegające chmury, które utrudniają widoczność.

Przed wyprawami w wysokie góry przestrzega także TPN. W specjalnie wydanym komunikacie, władze parku napisały:

Powyżej górnej granicy lasu 1800 m.n.p.m pojawiła się kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, mogą występować miejscami oblodzenia. Poślizgnięcie się na śliskiej skale lub trawie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Na odcinkach reglowych jest mokro i błotniście.

Ponadto tatrzański park poinformował o przeszkodach i nieutrudnieniach, jakie można napotkać na górskich szlakach:

Na niektórych szlakach w dalszym ciągu zalegają powalone przez wiatr drzewa, które są  na bieżąco usuwane- istnieje możliwość przejścia.Prowadzone są remonty szlaków: Morskie Oko – Świstówka oraz Dolina Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - dla rowerzystów mogą pojawić się tam utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych. Niewielkie utrudnienia związane z remontem mogą wystąpić również pod Nosalową Przełęczą oraz na szlaku z Kuźnic w stronę Kalatówek - przekop łączy. Szlaki te są otwarte, prosimy zachować ostrożność.

Fot.: TOPR
Inf.: TOPR, TPN, se.pl

Podhale

Podhale - najnowsze informacje