poniedziałek, 18 stycznia 2021 12:36

Wadowice. Gmina zakupi specjalnego busa, aby pomóc niepełnosprawnym

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Gmina zakupi specjalnego busa, aby pomóc niepełnosprawnym

Już wkrótce wiek, niepełnosprawność czy ograniczona mobilność nie staną na przeszkodzie aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym i kulturalnym, nie ograniczą też dostępu do placówek zdrowotnych czy urzędów. Gmina Wadowice pozyskała właśnie 570 tysięcy złotych z Funduszy Europejskich na realizację programu door to door – od drzwi do drzwi, w ramach którego osobom potrzebującym oferowana będzie indywidualna usługa transportowa.

To ważny projekt i duży krok w stronę aktywizacji społeczno-zawodowej i integracji osób z niepełnosprawnościami lub w podeszłym wieku. Na co dzień nie uświadamiamy sobie, z jakimi trudnościami się muszą zmierzyć.

– Kiedy mamy już dość obecnej sytuacji i tak bardzo brakuje nam dostępu do rozrywki, imprez, spotkań – pomyślmy sobie o osobach, którzy przymusowy lockdown mają od wielu lat… Zabiegani w codziennym życiu nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile wokół nas jest ludzi, którzy też chcieliby wziąć udział w szkoleniach, kursach, pójść na spacer do parku albo po prostu wybrać się do kina, na mecz czy na basen, a z powodu ograniczonej mobilności po prostu nie mogą – tłumaczy burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Na takie między innymi potrzeby odpowiadać ma projekt door to door. Dzięki niemu osoba z niepełnosprawnością nie będzie musiała np. rezygnować z rehabilitacji z powodu braku transportu. Dojedzie też na organizowany przez WCK Uniwersytet Trzeciego Wieku, z którego tak wielu seniorów chciałoby skorzystać, ale nie mają jak się tam dostać. Teraz specjalnie dostosowany samochód przyjedzie pod same ich drzwi i zawiezie do urzędu, lekarza czy do centrum kultury na zajęcia itp.

Dotacja, którą gmina Wadowice otrzymała jako jeden z 8 samorządów w Małopolsce, pokryje zakup dziewięcioosobowego samochodu, przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wyposażonego w najazd lub windę dla wózka inwalidzkiego. Do obsługi akcji zatrudnimy dyspozytora przyjmującego zgłoszenia oraz kierowcę, który będzie kursował od poniedziałku do niedzieli. Projekt obsługiwany będzie przez MOPS w Wadowicach.

Przyznane dofinansowanie wystarczy aż na 18 miesięcy projektu. Po tym czasie będzie on nadal realizowany przez kolejne 13 miesięcy, ale finansowany już z budżetu gminy. O szczegółach uczestnictwa w programie będziemy informować na bieżąco.

Zadanie realizowane w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

info i foto: UM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje