niedziela, 22 listopada 2020 17:30

Wadowice. Nie żyje siostra Adamina. Miała 106 lat

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Nie żyje siostra Adamina. Miała 106 lat

W piątek wieczorem zmarła siostra Adamina. Była najstarszą mieszkanką gminy Wadowice. Zmarła w wieku 106 lat.

O śmierci siostry Adaminy poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

- Miałem ten zaszczyt odwiedzać siostrę Adaminę podczas Jej kolejnych jubileuszy, najpierw jako starosta wadowicki, a później jako burmistrz, ostatni raz na początku września tego roku. Zapamiętam te spotkania do końca życia. Zawsze uśmiechnięta, zawsze z różańcem w ręku, niezwykle uduchowiona. Mimo podeszłego wieku, potrafiła dokładnie wyrecytować wiersze, których nauczyła się w dzieciństwie! Biła od niej niezwykła dobroć i skromność. W jej obecności czuć było szczególnie obecność Ducha Świętego – napisał na facebooku Bartosz Kaliński.

S. Adamina, czyli Maria Koczur, urodziła się 6 września 1914 roku w Andrychowie. W wieku 23 lat wstąpiła do Zgromadzenia Św. Brata Alberta, by za przykładem Ojca Ubogich, służyć najbardziej opuszczonym, wzgardzonym i cierpiącym. W czasie II Wojny Światowej odważnie podejmowała starania, aby zapewnić zaopatrzenie na prowadzonych przez siostry placówkach.

To właśnie s. Adamina stoi za budową wadowickiego Domu Zgromadzenia Sióstr Albertynek, mieszczącego się przy ulicy Mickiewicza. Dom powstał w latach 80-tych. Prowadzenie budowy w tamtych czasach było bardzo trudne. Uzyskanie pozwolenia na lokalizację, zdobycie materiałów budowlanych, transport i same prace przy budowie wymagały niezwykłego hartu ducha i graniczyły z heroizmem. Dzięki odwadze i determinacji s. Adaminy udało się pokonać trudności i doprowadzić do ukończenia budowy domu.

- Odeszła, zostawiając po sobie nie tylko wspaniały Dom Albertynek, ale również wiele dobrych praktyk, które przez lata przekazywała młodszym siostrom. Zostawiła nam także swoją receptę na długowieczność, jaką jest zimna głowa i gorące nogi, czyli spokój ducha i aktywność fizyczna. Siostro Adamino, dziękujemy za 106-letnie świadectwo długiego i pięknego życia. Dziękujemy za wszystko! - podziękował burmistrz.

foto: Bartosz Kaliński, UM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje