wtorek, 22 grudnia 2020 11:07

Wadowice otrzymały 10 mln złotych na inwestycje

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice otrzymały 10 mln złotych na inwestycje

Gmina Wadowice otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych na cztery projekty. W niedzielę (20.12) do Wadowic przyjechał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który oficjalnie wręczył samorządom z powiatu wadowickiego milionowe promesy.

Miasto w konkursie wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostało najwyżej ocenione spośród gmin Małopolski Zachodniej, a w skali całego województwa uzyskało drugą największą dotację, tuż po Myślenicach.

– Tym razem nie rozbiliśmy banku. Rozsadziliśmy kopalnię złota! Pieniądze te nie spadły nam z nieba. Ten sukces to efekt wielu godzin pracy naszego zespołu i kapitalnie napisanych wniosków, które zostały bardzo dobrze ocenione przez zespół Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – wyjaśnia Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Promesy dla gmin z powiatu wadowickiego

W niedzielę (20.12) do Wadowic przyjechał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Przywiózł promesy dla powiatu wadowickiego oraz wszystkich gmin z powiatu, które otrzymały dotacje w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łączna suma wsparcia rządowego dla regionu wyniosła blisko 40 milionów złotych, z czego najwięcej – 10 milionów 640 tysięcy złotych trafi do Wadowic.

Pozostałe środki otrzymają:

  • Spytkowice  – 7,5 mln zł,
  • Stryszów – 7,1 mln zł,
  • Kalwaria Zebrzydowska – 3,2 mln zł,
  • Lanckorona – 2,6 mln zł,
  • Mucharz – 1,5 mln zł.

Powiat Wadowicki otrzyma 6 mln zł, m.in. na zakup długo wyczekiwanego rezonansu magnetycznego dla Szpitala Powiatowego w Wadowicach.

Cztery kluczowe przedsięwzięcia

  • Nowy system monitoringu miejskiego - 1,44 mln zł

Obejmował on będzie stworzenie całodobowego punktu nadzoru wizyjnego, zainstalowanie 120 kamer w newralgicznych punktach na terenie całego miasta, na drogach przelotowych DK28 i DK52, południowej obwodnicy Wadowic, a także w obiektach rekreacyjno-sportowych, m.in. Orlik, stadion MKS Skawa, bulwary nad Skawą, Park Miejski, Kryta Pływalnia Delfin, Arena Wadowice, ścieżki rowerowe, na parkingach i przystankach miejskich oraz dworcach PKS i PKP. Ponadto do Straży Miejskiej trafi specjalistyczny dron, służący do monitorowania jakości powietrza, ale też do kontrolowania trudno dostępnych terenów zielonych, zagrożonych tworzeniem dzikich wysypisk śmieci.

  • Dalsza rozbudowa wodociągu w Wysokiej - 3,6 mln zł

W tej miejscowości praktycznie nie istnieje gminna infrastruktura wodociągowa, a niekorzystne pod względem lokalizacji zasobów wodnych sprawia, że jej mieszkańcy od lat borykają się z problemem braku wody, uniemożliwiającym zaspokojenie podstawowych potrzeb i normalne funkcjonowanie.

W lipcu br. Gmina Wadowice wraz z Wadowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji pozyskała na budowę wodociągu w Wysokiej blisko 4 miliony złotych dotacji unijnej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejna dotacja, tym razem rządowa w wysokości 3,6 mln zł gwarantuje, że po zakończeniu obu inwestycji przebadana, czysta woda pitna dotrze do każdego domu w Wysokiej.

  • Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią - 3,6 mln zł

W ramach pozyskanych środków, na terenie boiska treningowego Skawy Wadowice powstanie pierwsze w powiecie pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o wymiarach 105 x 68 metrów, zgodnymi z wymogami FIFA.

Boisko, jako jedyne w Małopolsce Zachodniej, wyposażone będzie w profesjonalny system nawierzchni IV generacji, tzw. „bezzasypowej”, pozwalający na użytkowanie o każdej porze roku i wykazujący większą odporność na zużycie, przy jednoczesnych niskich kosztach pielęgnacji. Przy obiekcie powstanie trybuna, planowana jest również budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego, a całość będzie ogrodzona i kompleksowo oświetlona.

  • Arena Wadowice - 2 mln zł

Ostatnim projektem, które uzyskało dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych jest pierwszy etap budowy wielofunkcyjnego budynku z halą widowiskowo-sportową Arena Wadowice, olimpijskim torem kolarskim BMX oraz parkingiem Park&Ride.

Etap ten obejmuje wykonanie kompleksowego projektu wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń. Planowana hala na ok. 1000 miejsc przeznaczona będzie m.in. na organizację wydarzeń sportowych i koncertów, targów wystawienniczych i innych. Hala ma zawierać boiska wielofunkcyjne, salę treningową, część gastronomiczną, konferencyjną, szatnie, zaplecze sanitarne i techniczne. Budynek ma stanowić jedyne w Polsce centrum przygotowań olimpijskich BMX z pełnowymiarowym torem BMX oraz trybuną zewnętrzną wkomponowaną w formę Areny.

info i foto: UM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje