poniedziałek, 8 lutego 2021 15:20

Wadowice. Ze starego dworca PKP powstanie nowoczesny budynek za 10 mln złotych

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Ze starego dworca PKP powstanie nowoczesny budynek za 10 mln złotych

Dworzec PKP w Wadowicach stanie się nowoczesnym dworcem i unikatowym centrum aktywności społecznej. Burmistrz Wadowic podpisał dzisiaj umowę na zaprojektowanie i przebudowę budynku dworca PKP.

W budynku dworca znajdzie się miejsce m.in. na klimatyczną restaurację i kawiarnię, strefę relaksu, poczekalnię oraz odrestaurowane kasy biletowe.

Obok powstanie całkowicie nowy budynek z nowoczesnym centrum konferencyjnym, częścią ekspozycyjno-wystawienniczą, a nawet salą muzyczną wyposażoną w instrumenty. Całość zostanie wykonana z materiałów najwyższej jakości, tak aby zabytkowy budynek zachował swój oryginalny, wartościowy, galicyjski charakter. Dworzec ma bowiem wpisywać się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji.

Inwestycja od początku stała pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ pomimo otrzymanego dofinansowania unijnego, jej wartość szacowano na około 15 milionów złotych, co oznaczało, że do otrzymanej dotacji (maksymalnie 8,3 miliona złotych) Gmina Wadowice musiałaby dołożyć prawie połowę, czyli około 7-8 milionów złotych. A na taki wydatek nie może sobie pozwolić️, chociażby ze względu na inne pilne inwestycje na terenie całej gminy.

Gmina nie dała jednak za wygraną. Sporządzono specyfikację istotnych warunków zamówienia i ogłoszono przetarg, do którego zgłosiło się aż osiem firm. Jedna z nich, ze Skawiny, zmieściła się w naszym budżecie i zrealizuje inwestycję za 9,7 miliona złotych. Większość tej kwoty (do 75% kosztów kwalifikowanych) przekaże nam ze środków unijnych Małopolska.

Info i foto: Bartosz Kaliński/Facebook

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje