poniedziałek, 17 czerwca 2024 10:26

"Wasza praca jest fundamentem naszej kultury i gospodarki". Bocheńskie Święto Rzemiosła

Autor Katarzyna Jamróz
"Wasza praca jest fundamentem naszej kultury i gospodarki". Bocheńskie Święto Rzemiosła

W niedzielę (16 czerwca) mieszkańcy Bochni, podczas Bocheńskiego Święta Rzemiosła, mieli okazję bliżej poznać lokalnych rzemieślników. Wydarzenie to zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli miejskiego samorządu. Wśród nich znaleźli się Burmistrz Miasta Bochnia, Magdalena Łacna oraz Przewodnicząca Rady Miasta Bochnia, Katarzyna Korty-Wójcik.

Święto rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w intencji rzemieślników. Po jej zakończeniu, uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie na bocheński Rynek, gdzie miała miejsce oficjalna część wydarzenia. W trakcie uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia zasłużonym rzemieślnikom. Starszy Cechu, Andrzej Zając, otrzymał Szablę Jana Kilińskiego, a Henryk Kołdras odebrał prestiżowe wyróżnienie Małopolski Rzemieślnik Roku 2023.

Fot. UM Bochnia 

"Młodzież jest naszą nadzieją na przyszłość"

Po wręczeniu odznaczeń odbyły się okolicznościowe przemówienia, w których podkreślano znaczenie rzemiosła dla lokalnej społeczności oraz wyrażano wdzięczność za wkład rzemieślników w rozwój miasta.

Fot. UM Bochnia 

– Dziś oddajemy hołd wszystkim rzemieślnikom – tym, którzy kontynuują wiekowe tradycje, oraz tym, którzy wprowadzają nowe, innowacyjne rozwiązania. Wasza praca jest fundamentem naszej kultury i gospodarki. Dzięki Wam nasze domy wypełniają piękne, unikatowe przedmioty, które nie tylko spełniają swoje funkcje, ale również cieszą oko i serce. Również dzięki Wam nasze rzeczy otrzymują „nowe, drugie życie”, bo potraficie je naprawić lub ulepszyć. Nie zapominajmy również o młodym pokoleniu, które z entuzjazmem podejmuje wyzwania rzemieślnicze. To właśnie młodzież jest naszą nadzieją na przyszłość – na zachowanie i rozwój tych cennych umiejętności. Na koniec chciałabym wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy podjęli się trudu organizacji dzisiejszego święta, wspierają i promują rzemiosło. Dziękuję Czechowi Rzemiosł Różnych w Bochni za codzienną pracę – mówiła burmistrz miasta.

Fot. UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka