sobota, 12 marca 2022 07:53

Ważna informacja! To jest w tej chwili najpotrzebniejsze! Sprawdź, gdzie przynosić dary dla Ukrainy

Autor Mirosław Haładyj
Ważna informacja! To jest w tej chwili najpotrzebniejsze! Sprawdź, gdzie przynosić dary dla Ukrainy

Dziś dary można przynosić na Stadion Miejski im. Reymana w godz. 12.00–18.00, natomiast w sobotę i niedzielę zbiórka przeniesie się do Hali 100-lecia KS Cracovii – tam dary będą przyjmowane w godz. 10.00–15.00. Rzeczy zgromadzone przez zorganizowane zbiórki są zbierane w hali przy ul. Bartników 10, w dni robocze w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00. W tej chwili najpotrzebniejsza jest żywność.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców

Do piątku, 11 marca, dary można przynosić na Stadion Miejski im. H. Reymana, w godz. 12.00–18.00. Uwaga: zmiana lokalizacji! W sobotę i niedzielę, w godz. 10.00–15.00 zbiórka będzie prowadzona w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40. O miejscu prowadzenia zbiórki w kolejnych dniach będziemy informować na bieżąco.

Prosi się o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.

Zbiórka od zorganizowanych grup

Szkoły, przedszkola, firmy lub organizacje, które zbierają dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym, prosi się o przewiezienie wszystkich rzeczy do:

  • hali przy ul. Bartników 10, czynne w dni robocze, w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00.
  • Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18, czynne w dni robocze w godz. 6.00–18.00, w sobotę w godz. 6.00–14.00.

Ze względu na dojazd prosi się, by transport odbywał się pojazdami o wadze poniżej 3,5 tony.

Dokładna lokalizacja parkingu przy hali znajduje się w linku pod pinezką, w okolicy ul. Bartników 10. Prosi się o segregowanie i przygotowanie odpowiednio opisanych paczek. Usprawni to późniejszy załadunek darów. Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, urząd nie może korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy.

Lista rzeczy, które są zbierane

Dla uchodźców przebywających w Krakowie

Żywność: pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony,

Kosmetyki: oliwki dla dzieci, kremy

Chemia gospodarcza: środki czystości

Dla potrzebujących na Ukrainie

Żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne

Chemia i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry.

Inne: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty, materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu, zapałki, baterie, latarki, zapalniczki, świece

Medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania wody i apteczki

Przyjmowanie i wydawanie darów dla uchodźców

Magazyn przy al. Daszyńskiego 16, Centrum Wielokulturowe

Kiedy: codziennie, w godz. 9.00–19.00.

Jakie dary są zbierane: chemia, kosmetyki, żywność, pościel.

nr tel. +48 12 686 53 80.

Zbiórka ubrań w Plazie

Zbiórka używanych, czystych i niezniszczonych ubrań oraz obuwia w dawnej galerii PLAZA: wejście przez parter, od strony parkingu.

Kiedy: od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00, rozpoczęcie zbiórki dziś, 11 marca.

nr tel. +48 12 686 53 80

Masz pytania?

Kontakt telefoniczny w sprawie zbiórki darów: 12 616 18 79 w godz. 9.00–15.00 lub pod adresem e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.

Inf.: UMK
Fot.: Marcin Cieślak/Otwarty Kraków/ UMK

Czytaj również:

Krakowski dworzec. Najtrudniej jest kiedy przyjedzie pociąg z transportem. Noclegi kończą się o 13-tej
Krakowski dworzec główny - miejsce, które dla wielu uchodźców mogłoby być pierwszym w miarę spokojnym przystankiem w podróży. Jak wygląda codzienność na dworcu? Kto tu pomaga? na jaka pomoc mogą liczyć uchodźcy?

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka