wtorek, 20 lipca 2021 08:04

Wejście do klubów nocnych tylko dla zaszczepionych. Ten kraj zmienia zasady

Autor Aleksandra Tokarz
Wejście do klubów nocnych tylko dla zaszczepionych. Ten kraj zmienia zasady

Do klubów nocnych wejdą tylko osoby zaszczepione – ogłosił brytyjski premier Boris Johnson. Warunkiem uczestniczenia w imprezach oraz wejścia do innych zatłoczonych miejsc będzie dowód pełnego zaszczepienia. Nowa zasada będzie obowiązywać od końca września.

W miniony poniedziałek w Anglii zniesiono niemal wszystkie restrykcje, związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po 16 miesiącach przerwy działalność wznowiły także kluby nocne. Aktualnie rząd zachęca właścicieli tych lokali, by do środka wpuszczali tylko osoby zaszczepione, które posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa lub które są ozdrowieńcami. Brytyjski premier przyznał jednak, iż jest zaniepokojony utrzymującym się ryzykiem przenoszenia wirusa.

- Nie chcę być zmuszony do ponownego zamknięcia klubów nocnych, jak to miało miejsce gdzie indziej. Ale to oznacza, że kluby nocne muszą robić to, co jest społecznie odpowiedzialne. Jak powiedzieliśmy w zeszłym tygodniu, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia obowiązku certyfikatów w dowolnym momencie, jeśli jest to konieczne do ograniczenia transmisji - powiedział brytyjski premier podczas konferencji prasowej. - I muszę teraz zapowiedzieć, że przed końcem września, gdy wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały szansę przyjąć dwie szczepionki, planujemy uczynić pełne zaszczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się tłumy – dodał.

Kluby nocne i podobne miejsca mają być, według głównego doradcy naukowego rządu Patricka Vallance'a lokalizacją „potencjalnie super rozprzestrzeniających wirusa wydarzeń”. - Spodziewałbym się, że wraz z otwarciem klubów nocnych będziemy nadal widzieć wzrost przypadków, a także, że zobaczymy ogniska związane z konkretnymi klubami nocnymi - powiedział.

W poniedziałek kluby nocne wznowiły działalność również w Walii. Wciąż zamknięte pozostają natomiast w Szkocji i Irlandii Północnej.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF24.pl, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje