piątek, 30 kwietnia 2021 09:52

Wesela i komunie jednak nie wrócą od maja? Są wątpliwości

Autor Aleksandra Tokarz
Wesela i komunie jednak nie wrócą od maja? Są wątpliwości

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska była gościem internetowej części programu Radia ZET. Mazowiecka konsultant do spraw chorób zakaźnych otwarcie przyznała, iż możliwość organizacji wesel i komunii od maja budzi wątpliwości specjalistów. - Trzyma się zamknięte teatry i kina, ale uruchamia się komunie i wesela. To dziwne – oceniła.

Grażyna Cholewińska-Szymańska była gościem Radia ZET. Tam pytano ją o kwestie związane z zakładaną możliwością organizacji wesel od 29 maja. Zapytana o to, czy taki ruch rządzących jest decyzją "pod publikę" odpowiedziała, iż "wydaje się, że to racja". - Wolałabym przełożyć wesele i trzeci raz, niż umrzeć na COVID-19 – komentowała.

- Bardzo się obawiamy, że ludzie oszaleją ze szczęścia (na majówkę - przyp. red.) i zaczną się zachowywać zupełnie nieracjonalnie – mówiła wicedyrektor Mazowieckiego Szpitala Zakaźnego. Jak możemy spędzić tegoroczną Majówkę? - Jeśli spotkania, to tylko z grupą osób, z którymi mamy ustawiczne kontakty: najbliższa rodzina, przyjaciele – podkreśliła w rozmowie z radiem. - Nie zapraszajmy tłumów i nie róbmy wielkich zgromadzeń, bo to jeszcze nie jest ten moment, żebyśmy mogli zachowywać się tak, jak w okresie przed pandemią! - zaapelowała na koniec.

Przed nami Majówka z obostrzeniami. O czym musimy pamiętać?
Pomimo malejącej, z dnia na dzień, liczby zakażeń koronawirusem, rząd nie zdecydował się na całkowite poluzowanie obostrzeń na Majówkę. O czym musimy pamiętać przed majowym weekendem?

Od kiedy można organizować wesela?

Według zapowiedzi rządu, 15 maja wznowiona zostanie działalność restauracji i kawiarni w ogródkach na świeżym powietrzu. Od tego dnia będzie można także organizować imprezy okolicznościowe - wesela i komunie, ale na świeżym powietrzu i z limitem do 25 osób.

Sytuacja miałaby zmienić się od 29 maja, jednak tylko wtedy, gdy niski poziom zachorowań będzie się utrzymywał. Wtedy będzie można spodziewać się łagodniejszych restrykcji związanych między innymi z gastronomią oraz imprezami okolicznościowymi. Te będzie można organizować wewnątrz, z limitem do 50 osób.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZET, fot. ilustracyjne/pixabayPolska

Polska - najnowsze informacje