wtorek, 12 maja 2020 13:07

WHO: Nie mamy nic, co zabije lub zatrzyma koronawirusa

Autor Katarzyna Domagała
WHO: Nie mamy nic, co zabije lub zatrzyma koronawirusa

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia podczas konferencji prasowej w Genewie mówiła, że naukowcy pracują nad szczepionkami na koronawirusa i lekiem na COVID-19, jednak wciąż za mało jest kluczowych danych, by powstały skuteczne substancje. Obecnie specjaliści pracują nad ponad setką potencjalnych szczepionek.

Mamy pewne metody leczenia, które na bardzo wczesnych etapach badań wydają się ograniczać nasilenie czy czas trwania choroby, ale nie mamy nic, co mogłoby zabić lub zatrzymać wirusa - powiedziała Margaret Harris na konferencji prasowej w Genewie.

Odniosła się również do programu WHO Solidarity Vaccine Trial, który ma na celu przyspieszenie prac nad szczepionkami. Tak działa tzw. projekt adaptacyjny, który umożliwia ciągłe dodawanie szczepionek do badania. W tego typu systemie uczestnicy rejestrowani są w sposób ciągły, a szczepionki, które nie działają, można usuwać z testów.

Mamy potencjalnie pozytywne dane, ale musimy poznać ich więcej, aby mieć 100-procentową pewność - mówiła Margaret Harris.

WHO koordynuje globalną inicjatywę na rzecz opracowania bezpiecznych i skutecznych leków, testów i szczepionek w celu zapobiegania, diagnozowania i leczenia Covid-19. Od wybuchu pandemii na całym świcie odnotowano ponad 4,2 mln zakażonych, ponad 285 tys. zmarło.

Przedstawicielka WHO wyraziła też ostrożność względem oczekiwań na szczepionkę. Mówiła, że koronawirusy są ogólnie "bardzo podstępnymi wirusami" i "trudno jest stworzyć przeciwko nim szczepionkę".

Obecnie naukowcy pracują na nad ponad setką potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Kilka jest już w fazie badań klinicznych. WHO poinformowało w kwietniu, że znalezienie szczepionki potrwa co najmniej rok.

Źródło: PAP, Rmf24.pl, Reuters

koronawirus najnowsze informacje
Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje