piątek, 22 września 2023 14:53

Wielki dzień wielickich strażaków. Otwarto nową komendę [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Wielki dzień wielickich strażaków. Otwarto nową komendę [WIDEO]

Zakończyła się budowa nowej siedziby Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. O tym, jak powstała ta inwestycja, i komu będzie służyć mówią goście, którzy wspólnie przecięli wstęgę do nowej strażnicy.

O znaczeniu nowej inwestycji i długich przygotowaniach do jej powstania mówią nadbryg. mgr Krzysztof Hejduk - Zastępca Komendanta Głównego PSP, Urszula Rusecka Poseł na Sejm RP, Adam Kociołek, starosta wielicki, Tomasz Broniowski Członek Zarządu Powiatu Wielickiego, Prezes OSP Wieliczka oraz Tomasz Tomala, Przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego.

W poniedziałek 18 września późnym popołudniem oficjalnie przecięto wstęgę i przekazano budynek w użytkowanie wielickim strażakom. Na uroczystości, która było okazją do uhonorowania odznaczeniami zasłużonych strażaków i osób wspierających tę służbę, oraz podziękowań za pomoc w sfinalizowaniu wyczekiwanej inwestycji, nie zawiedli zaproszeni goście. Obecny był wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda Ryszard Pagacz, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, senator Włodzimierz Bernacki, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, posłowie: wspomniana już Urszula Rusecka, Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Norbert Kaczmarczyk i Piotr Sak, wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka oraz małopolski komendant wojewódzki PSP st.  bryg. Piotr Filipek. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych. Licznie stawili się byli komendanci KP PSP w Wieliczce, delegacje strażaków - ochotników z całego powiatu oraz samorządowcy różnych szczebli i przedstawiciele instytucji współpracujących z Państwową Strażą Pożarną.

Budynek na miarę XXI wieku

Nowa strażnica powstała przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce, w pobliżu drogi krajowej nr 94, co znacznie skróci czas dojazdu do autostrady A4 czy innych miejscowości powiatu wielickiego oraz do Krakowa, co znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Ułatwi też służbę wielickim strażakom, bo jest to obiekt na miarę XXI wieku. W budynku znalazły się pomieszczenia socjalne, nowoczesne centrum dyspozycyjne, duży garaż. Na tyłach strażnicy jest miejsce na magazyn przeciwpowodziowy. Jest też część warsztatowa, stacja serwisowa aparatów  ochrony układu oddechowego oraz myjnia. W części socjalnej są sale szkoleniowe, które będą wykorzystywane dla podnoszenia kwalifikacji strażaków ochotników i popularyzację pożarnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do dyspozycji strażaków będzie ścianka wspinaczkowa oraz siłownia. Będą też mogli zadbać o swoją kulturę fizyczną i sprawność.

Całość inwestycji jest proekologiczna. Dach budynku został został pokryty panelami fotowoltaicznymi, a pod placem manewrowym  zaprojektowano zbiornik do przechwytywania wody deszczowej. W trakcie budowy umocniono też skarpę pobliskiego potoku Miodówka, dzięki czemu budynek jest zabezpieczony przed podtopieniami, co było zmorą poprzedniej lokalizacji strażnicy wielickich strażaków, w bezpośrednim sąsiedztwie, Kopalni Soli “Wieliczka”, w której funkcjonowali przez kilkadziesiąt lat.

Na budowę swojej nowej siedziby wieliccy strażacy czekali kilkadziesiąt lat. Inwestycję umożliwiła zamiana działek między Kopalnią Soli „Wieliczka” a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Starostwo w 2019 roku, którą sfinalizowano w marcu 2019 roku. Nowa komenda powstała w rekordowym tempie. 2 lipca 2021 roku inwestycję rozpoczęło podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego, a w 18 września 2023 roku oficjalnie przecięto wstęgę i przekazano budynek w użytkowanie wielickim strażakom. Łączna wartość inwestycji, której wykonawcą była firma Baudziedzic sp. z o. o., to prawie 26 mln zł. Sfinansowano ją z budżetu Wojewody Małopolskiego oraz Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Kwotę 4,2 mln zł dołożył Powiat Wielicki.

To nie koniec inwestycji w bezpieczeństwo

Komenda Powiatowa PSP jest częścią większego  kompleksu. 17 lipca br. uroczyście otwarto usytuowana po sąsiedzku nową siedzibę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Obok znajdzie się również Komenda Powiatowa Policji oraz budynek administracyjny Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Na te dwie ostatnie inwestycje trzeba jeszcze trochę poczekać.

fot. UMWM

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka