wtorek, 2 marca 2021 11:15

Wielicka Komunikacja Miejska rozbudowuje sieć połączeń autobusowych

Autor Marzena Gitler
Wielicka Komunikacja Miejska rozbudowuje sieć połączeń autobusowych

Wieliczka uruchomiła już dziesiątą linię w ramach Wielickiej Komunikacji Miejskiej G2 obsługująca trasę Wieliczka-Strefa Aktywności Gospodarczej-Grabie Kościół. - Nadal pracujemy nad uruchomieniem nowych linii autobusowych, rozwojem sieci połączeń pomiędzy Wieliczką i miejscowościami wokół niej – podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - Przykładem mogą być uruchomione w ostatnich tygodniach nowe połączenia autobusowe na południu i północy naszej gminy.

Gmina Wieliczka jako jedna z niewielu gmin miejsko-wiejskich w Polsce dysponuje własną siecią publicznego transportu zbiorowego. Wielicka Komunikacja Miejska została uruchomiona w 2018 roku i od tego czasu nieustannie rozszerza zasięg połączeń oraz tabor nowoczesnych, „zielonych” autobusów spełniających najwyższe standardy jakości i dostępności.

Operatorem Wielickiej Komunikacji Miejskiej jest Wielicka Spółka Transportowa, która dysponuje 12 nowoczesnymi, niskoemisyjnymi i niskopodłogowymi pojazdami wyposażonymi w klimatyzację, automat biletowy oraz multimedialną informację pasażerską.

Dzięki rozbudowanej sieci połączeń autobusy Wielickiej Komunikacji Miejskiej docierają do wszystkich, również tych trudno dostępnych części gminy Wieliczka umożliwiając m.in. dojazd do pracy mieszkańcom miejscowości oraz możliwość dotarcia do punktów przesiadkowych w mieście dla osób podróżujących w kierunku Krakowa. Komunikacja autobusowa pozwala również na połączenie mieszkańców miasta z rodzinami i znajomymi mieszkającymi w różnych miejscowościach gminy Wieliczka. Autobusy miejskie umożliwiają również osobom starszym swobodnie dotrzeć na zakupy do Wieliczki, a uczniom dostać się na zajęcia do szkoły.

Obecnie w obrębie gminy Wieliczka funkcjonuje 10 linii autobusowych:
J1 - Wieliczka Centrum-Janowice Szkoła
W1 - Wieliczka Centrum-Węgrzce Wielkie Pętla
Z1 - Wieliczka Centrum-Węgrzce Wielkie Pętla
G1 - Wieliczka Centrum-Brzegi pętla
G2 - Wieliczka Centrum-Grabie pętla
G3 - Wieliczka Centrum-Golkowice pętla
S1 - Wieliczka Centrum-Podstolice pętla
D2 - Wieliczka Centrum-Dobranowice Szkoła
R2 - Wieliczka Centrum-Raciborsko Pętla
B2 - Wieliczka Centrum-Brzegi pętla

Reagując na potrzeby i sugestie mieszkańców sieć połączeń jest na bieżąco modyfikowana, rozszerza się jej zasięg, ale także wprowadzane są drobne korekty związane z przebiegiem tras czy rozkładem jazdy.

- Dzisiaj nadal pracujemy nad uruchomieniem nowych linii autobusowych, rozwojem sieci połączeń pomiędzy Wieliczką i miejscowościami wokół niej. Przykładem mogą być uruchomione w ostatnich tygodniach nowe połączenia autobusowe na południu i północy naszej gminy. Wspólnie z mieszkańcami konsultujemy rozkłady jazdy – zwraca uwagę burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Od 1 lutego br. została uruchomiona już dziesiąta linia w ramach Wielickiej Komunikacji Miejskiej, tym razem to linia pilotażowa G2 obsługująca trasę Wieliczka-Strefa Aktywności Gospodarczej-Grabie Kościół. Linia ta ma za zadanie wspierać dowóz mieszkańców z północnej części gminy, która nieustannie się rozbudowuje, a co za tym idzie rosną potrzeby komunikacyjne na tym obszarze.

W związku z kierowanymi wnioskami mieszkańców zmieniła również swoją trasę linia Z1, która kursuje obecnie na odcinku Wieliczka Centrum-Lednica Górna-Sułków-Mała Wieś-Strumiany-Węgrzce Wielkie pętla. Od początku 2021 roku w ramach Wielickiej Komunikacji Miejskiej funkcjonuje również linia S1 do Podstolic.

Korekta nastąpiła także na linii G2, gdzie opóźniono ostatni kurs tak, aby mogły z niego skorzystać osoby pracujące w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej w Kokotowie-Brzegach.  Od 1 marca weszły w życie zmiany na Linii Z1, gdzie na wniosek mieszkańców uruchomiono nowy przystanek przy ul. Chopina.

W najbliższym czasie planowane są kolejne zmiany w sieci połączeń, m.in poprowadzenie linii autobusowej przez Sygneczów i Sierczę po nowo wyremontowanej drodze gminnej.

Równolegle rozbudowywana jest sieć przystanków w całej gminie, powstają nowoczesne wiaty w kilku miejscowościach (z końcem roku 2020 zamontowano wiaty w Koźmicach Małych, Sierczy i Grabiu, w najbliższych dniach realizowane będą kolejne lokalizacje). Prowadzona jest również budowa dworca autobusowego, który pozwoli mieszkańcom na komfortowe oczekiwanie na połączenia autobusowe.

Warto podkreślić, iż komunikacja gminna jest zintegrowana z pociągami i autobusami krakowskimi. Wszystkie rozwiązania transportowe są współfinansowane tak, aby zapewnić mieszkańcom wsparcie poprzez dopłaty do biletów, które dla uczniów i osób starszych są bezpłatne. W ramach obszaru metropolitarnego trwają prace nad zintegrowanym biletem wszystkich komunikacji miejskich i podmiejskich.

- Dziś przede wszystkim chciałbym zachęcić do korzystania z miejskich „zielonych” autobusów. Wielicka komunikacja została uruchomiona z udziałem środków finansowych pochodzących z budżetu gminy, jak również pozyskanych z Unii Europejskiej. Projekt ten wyróżnia naszą gminą w całym województwie – podsumowuje działania w zakresie rozwoju komunikacji publicznej burmistrz Artur Kozioł.

inf, i foto UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje