wtorek, 14 września 2021 16:01

Wieliczka. Ponad 100 mln zł na oświatę. "To najlepszy kapitał na przyszłość"

Autor Głos 24
Wieliczka. Ponad 100 mln zł na oświatę. "To najlepszy kapitał na przyszłość"

- Sam budżet oświaty to blisko 100 mln złotych - mówi burmistrz Artur Kozioł. Gmina kończy i rozpoczyna kolejne inwestycje oświatowe.  - To najlepszy kapitał na przyszłość - uważa burmistrz Wieliczki.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. To dobry moment aby zajrzeć do wielickich placówek oświatowych, sprawdzić jak są przygotowane na przyjęcie uczniów. Okres wakacji to czas remontów i finalizowania prac inwestycyjnych, tak aby na pierwszy dzwonek wszystko było gotowe na przyjęcie najmłodszych.

Dla zobrazowania skali zadań edukacyjnych realizowanych przez Miasto i Gminę Wieliczka warto przywołać kilka liczb - gmina jest organem prowadzącym dla 19  samorządowych szkół podstawowych, szkoły muzycznej oraz 9 przedszkoli, 6 punktów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych - to w sumie 7 i pół tysiąca podopiecznych, nad którymi czuwa blisko 1000 nauczycieli.

Zakończyła się rozbudowa placówki w Mietniowie; dzieci od września uczą się w nowym skrzydle, szkoła urosła drugie tyle. Jeszcze w tym roku rozpocznie się tam budowa hali sportowej, podobne obiekty powstaną w Grabiu i Byszycach. W Sygneczowie prace inwestycyjne przy budowie sali gimnastycznej są już na zaawansowanym etapie. Gmina planuje też rozbudowę wielickiej "trójki" i szkoły w Śledziejowicach.

- Sam budżet oświaty to blisko 100 mln złotych, to środki na utrzymanie placówek samorządowych i wynagrodzenia nauczycieli, rządowa subwencja oświatowa pokrywa je w około 50 procentach, co oznacza, że pozostałe 50 mln dopłacamy z samorządowego budżetu. Doliczając do tego zadania inwestycyjne w obszarze edukacji prowadzone przez Gminę, a więc środki finansowe na rozbudowę i budowę szkół i przedszkoli, poszerzenie infrastruktury o hale sportowe, śmiało możemy powiedzieć że edukacja stanowi 1/3 całego rocznego budżetu wielickiego samorządu. To duży wysiłek finansowy samorządu ale też najlepszy kapitał na przyszłość - inwestycja w najmłodsze pokolenia, w naszych najmłodszych mieszkańców - podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

- Za nami trudny rok, dobrze wiemy jak duże było to wyzwanie dla uczniów rodziców, grona nauczycielskiego a także dla nas samorządu, aby w trybie rygoru związanego z pandemią prowadzić zajęcia, wszyscy jednak mamy nadzieję, że od września wracamy do normalności - podkreśla włodarz Wieliczki.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje