wtorek, 15 czerwca 2021 10:25

Wielka Brytania. Zniesienie restrykcji opóźnione o 4 tygodnie

Autor Marzena Gitler
Wielka Brytania. Zniesienie restrykcji opóźnione o 4 tygodnie

Wielka Brytania opóźnia zniesienie lockdownu. W kraju odnotowuje się wzrost zakażeń głównie indyjską mutacją koronawirusa. Całkowite zniesienie restrykcji, które zaplanowano na 21 czerwca, wstrzymano o cztery tygodnie, do 19 lipca.

Boris Johnson na wczorajszej konferencji prasowej tłumaczył, że opóźnienie czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji, pozwoli na zwiększenie liczby osób, które przyjmą drugą dawkę szczepionki. Według rządu, decyzja ta uratuje życie dziesiątkom tysięcy ludzi.

Brytyjski rząd podjął decyzję o przyśpieszeniu akcji szczepień. Chodzi zwłaszcza o skrócenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki dla osób powyżej 40. roku życia z 12 do 8 tygodni. Wszystkim osobom w tej grupie wiekowej mają otrzymać możliwość przyjęcia szczepienia do 19 lipca. Jeśli akcja będzie skutecznie przeprowadzona, w Wielkiej Brytanii do 19 lipca dwie dawki szczepionki otrzyma dwie trzecie dorosłych. Zakłada się też, że wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą mogły się zaszczepić pierwszą dawką do 19 lipca.

Mimo opóźnienia znoszenia obostrzeń, zaplanowano lekkie poluzowanie w limicie osób uczestniczących w weselach. Nadal obowiązywać będzie jednak zakaz tańczenia w zamkniętych pomieszczeniach i zakaz śpiewania.

Kolejna ocena sytuacji epidemicznej zaplanowana jest na 5 lipca. Jeśli nastąpi poprawa, termin znoszenia obostrzeń może zostać przyspieszony.

Przypomnijmy, szczyt drugiej fali koronawirusa Wielka Brytania przeżywała w styczniu. Liczba nowych przypadków przekraczała tam 50 tys. 8 stycznia było to nawet ponad 67,8 tys. nowych zachorowań. Potem nastąpił spadek, ale od kilku tygodni widać ponowny wzrost. W poniedziałek  poinformowano, że zakażenia koronawirusem potwierdzono u 7742 kolejnych osób.

Za wzrost zakażeń odpowiada wariant Delta czyli indyjska mutacja koronawirusa. Szacuje się, że stanowi on już 91 procent nowych przypadków.

Co ciekawe, Wielka Brytania jest pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który rozpoczął regularną kampanię szczepień przeciwko COVID-19 i jest europejskim liderem jeśli chodzi tempo szczepienia swoich obywateli.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje