czwartek, 22 grudnia 2022 13:45

Pożegnanie cenionej Gorliczanki. Przez wielu była uważana za filar Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

Autor Patryk Trzaska
Pożegnanie cenionej Gorliczanki. Przez wielu była uważana za filar Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej

"Zasnęła spokojnie, w otoczeniu ukochanej rodziny i przyjaciół. Po cichu, tak jak żyła. Pozostał żal i nadzieja, że kiedyś się spotkamy." – napisali w liście bliscy Anny Krajewskiej. Dzisiaj odbyło się uroczyste pożegnanie zasłużonej i zaangażowanej w sprawy kościoła mieszkanki Gorlic.

Anna Krajewska zmarła w zeszły piątek (16 grudnia). Zapisała się w pamięci wspólnoty kościoła. Jej wielkim powołaniem była praca na rzecz organizacji pielgrzymki krakowskiej, pracując przez tyle lat nie tylko na rzecz Wspólnoty I pielgrzymki, jako szefowa jej Bazy, ale również na rzecz wszystkich wspólnot, współpracując przez tyle lat w tym zakresie z koordynatorami pielgrzymki. Podejmowała szereg działań dla pozyskania funduszy na organizację pielgrzymki i innych działań dla dobrej jej organizacji. To ona od ponad 20 lat proponowała projekty plakatów i znaków graficznych kolejnych pielgrzymek. Była współautorem wszystkich 3 albumów – dokumentacji pielgrzymki krakowskiej, w tym również tego ostatniego digipacku „Piesza Pielgrzymka Krakowska 2010-2022”. Była współautorem kolejnych 4 wydań albumu „Biały Marsz 17 maja 1981 roku”. Ten wydany w połowie bieżącego roku trafił bezpłatnie do bibliotek Krakowa i Małopolski.

To ona merytorycznie przygotowała dwie piękne wystawy na 40-lecie pielgrzymki „Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020” oraz wystawę „Biały Marsz 17.05.1981” w 40 rocznicę jego organizacji. Obydwie wystawy zorganizowane na Placu Franciszkańskim w Krakowie, naprzeciw Okna Papieskiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Walcząc z chorobą w drugiej połowie bieżącego roku przygotowała digipack „PPK 2010-2022” oraz „Zarys historii pielgrzymki krakowskiej za lata 1981-2022 w zapisie Braille’a”. Płyta DVD trafiła bezpłatnie do wspólnot pielgrzymki krakowskiej a wydawnictwo bezpłatnie do bibliotek dla osób niewidomych i słabowidzących w Krakowie i Małopolsce.

Już teraz pracowała nad kolejnymi projektami na rok 2023, albumu Biały Marsz dla niewidomych i wersji drukowanej albumu pielgrzymkowego za lata 2010-2022. Dla jej pamięci przygotujemy je i wydamy.

Ks. kard Stanisław Dziwisz docenił Jej pracę przyznając jej medal Św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. kard Stanisław Dziwisz docenił Jej pracę przyznając jej medal Św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

"Odeszła osoba bardzo nam droga, skromna i ciepła. Pochodziła z Gorlic, mieszkała w Krakowie. Jako absolwent psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zawsze otwarta na pomoc innym, potrzebującym.  Poprzez pracę na rzecz dzieci z Domu Dziecka dobrze rozumiała potrzeby osób cierpiących i potrzebujących naszego wsparcia. (...) Zasnęła spokojnie, w otoczeniu ukochanej rodziny i przyjaciół. Po cichu, tak jak żyła. Pozostał żal i nadzieja, że kiedyś się spotkamy." – wspominali zmarłą jej bliscy.

Dzisiaj (22 grudnia) w Bazylika Narodzenia NMP w Gorlicach odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Anny Krajewskiej.

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka