wtorek, 14 lutego 2023 22:11

Wielkie zapadlisko obok obwodnicy Bolesławia. Droga wyłączona z ruchu

Autor Marzena Gitler
Wielkie zapadlisko obok obwodnicy Bolesławia. Droga wyłączona z ruchu

Zarząd Drogowy w Olkuszu podjął decyzję o czasowym wyłączeniu z ruchu obwodnicy Bukowna. We wtorek w godzinach popołudniowych obok jezdni zapadła się ziemia.

Kolejne wielkie zapadlisko w Małopolsce pojawiło się około godziny 15.30 we wtorek, 14 lutego w powiecie okluskim, kilkanaście metrów od nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia. Lej ma ok. 8 metrów średnicy i ok. 5 metrów  głębokości. Na miejsce wezwano służby Zakładu GH „Bolesław”, które zabezpieczyły teren wokół zapadliska oznakowana tablicami i taśmami ostrzegawczymi.

Zarząd Drogowy w Olkuszu podjął decyzję o czasowym wyłączeniu obwodnicy z ruchu w celu wykonania badań diagnostycznych przez ZGH „Bolesław”. Przy sprzyjającej pogodzie badania, zlecone specjalistycznej firmie, rozpoczną się jutro, tj. 15 lutego 2023 roku. Komunikat o zamknięciu drogi został opublikowany na stronie Gminy Bolesław i innych okolicznych samorządów.

Rok temu zaprzestano pompowania wody z kopalni "Olkusz-Pomorzany", co spowodowało podniesienie się poziomu wód gruntowych. Cztery dni temu po raz pierwszy w wyrobisku starej kopalni piasku obok stawów osadowych ZGH "Bolesław" na terenie gminy Bolesław, pojawiło się zalewisko. Podnoszenie się wód gruntowych powoduje liczne deformacje. Na terenie okolicznych lasów powstają kolejne zapadliska. Niektóre obszary są wyłączone przez Nadleśnictwo Olkusz z uwagi na zagrożenie zapadliskami. ZGH Bolesław przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności, korzystając ze spacerów po lesie. Należy zwracać uwagę na tablice i znaki ostrzegawcze oraz stosować się do zaleceń służb leśnych.

fot. UG Bolesław

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka