poniedziałek, 3 października 2022 14:56

[WIDEO] Szukał grzybów. Trafił na zapadlisko

Autor Marzena Gitler
[WIDEO] Szukał grzybów. Trafił na zapadlisko

Wielką dziurę w lesie koło Klucz w powiecie olkuskim znalazł jeden z grzybiarzy. W powiecie olkuskim obowiązują lokalnie zakazy wstępu do lasów związane z zagrożeniem zapadliskami.

"Uwaga! Przed chwilą skontaktował się z nami Czytelnik, który poinformował, że kilkanaście minut temu znalazł nowe zapadlisko w okolicach sołectwa Hutki w Bolesławiu. Uważajcie !!" - napisał Przegląd Olkuski na Facebooku i zamieścił przesłany film, na którym widać wielkie zapadlisko.

Uwaga‼️ Przed chwilą skontaktował się z nami Czytelnik, który poinformował, że kilkanaście minut temu znalazł nowe zapadlisko w okolicach sołectwa Hutki w Bolesławiu. Uważajcie‼️

Opublikowany przez Przegląd Olkuski Poniedziałek, 3 października 2022

Post ma kilkadziesiąt komentarzy i ponad 160 udostępnień. "Teren niezabezpieczony, pewnie coś nowego i służby jeszcze nie wiedzą. Szukałem grzybów, znalazłem lej.." - napisał Grzesiek Ciupiał. "Strach wchodzić do lasu ...." - skomentował inny z czytelników.

"Uważajcie tam w okolicach Olkusza" - napisał inny użytkownik udostępniając post w grupie Grzybiarze Małopolska. Grzybiarz, który znalazł zapadlisko podał jego współrzędne: 50°19'41.2"N 19°32'13.8"E.

Grzybiarz, który znalazł zapadlisko podał jego współrzędne - mapa Open Street Maps / Głos24

Zakaz wstępu do lasów

Użytkownicy przypominają, że zapadlisko to skutek zamknięcia kopalni Olkusz-Pomorzany. 14 stycznia 2022 roku Nadleśnictwo Olkusz wprowadziło zakaz wstępu do lasu w okolicach Żurady i Mazańca z powodu zagrożenia zapadliskami. "Służby ZGH bezpośrednio po stwierdzeniu możliwości wystąpienia dużego ryzyka zapadliska wywiesiły na tym terenie tabliczki informujące o zakazie wstępu. W uzgodnieniu z nadleśnictwem tablice te zostaną wymienione na tablice ostrzegawcze. Nadleśnictwo nie może tego terenu objąć zakazem wstępu, gdyż nie doszło na nim (jeszcze) do erozji. Zakaz wstępu został natomiast wprowadzony zarządzeniem nadleśniczego na teren zapadliska w Bolesławiu. Zakazem objęto fragment oddziału 506 (stary oddz. 218) – tj. działka ewidencyjna 1658 obrębu Bolesław" - poinformowało Nadleśnictwo.

O zagrożeniu dla grzybiarzy przypomniano też w poście 30 września. "Przed nami kolejny weekend sezonu grzybowego. Niestety w tym roku część terenów do zabawy w chowanego z maślakami, podgrzybkami i borowikami jest objęta zakazem wstępu w związku z pojawieniem się zapadlisk. Przypominamy, że szczegółową listę wydzieleń objętych zakazami oraz mapki (zobacz w galerii pod art. - red.) możecie znaleźć 1. na naszej stronie internetowej 2. w mobilnej aplikacji turystycznej "Nadleśnictwo Olkusz". Linki do obu zamieszczamy w komentarzach. W aplikacji znajdziecie także lokalizację parkingów, które dla Was przygotowaliśmy. Parkujcie na nich, a jeśli już koniecznie chcecie stanąć "przy lesie" - pamiętajcie, by nie zastawiać rogatek. Bardzo prosimy o respektowanie zakazu wstępu do lasu. Dla waszego bezpieczeństwa, a nie dlatego, że chcemy ograniczyć liczbę konkurujących z nami grzybiarzy" - czytamy w poście.

Przed nami kolejny weekend sezonu grzybowego. Niestety w tym roku część terenów do zabawy w chowanego z maślakami,...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Olkusz, Lasy Państwowe Piątek, 30 września 2022

Wysychające rzeki i zapadlisko na cmentarzu

Zapadliska są bardzo niebezpieczne. O tym, jak groźnym żywiołem jest poruszająca się ziemia wiedzą doskonale mieszkańcy Trzebini, gdzie kilka tygodni temu głębokie zapadlisko na cmentarzu pochłonęło 41 grobów, a w okolicy osiedla Gaj i na działkach wciąż pojawiają się skutki zamknięcia Kopalni Siersza.  

Warto dodać, że skutki zamknięcia kopalni Olkusz - Pomorzany to nie tylko zapadliska w lasach, ale też wysychanie rzek Sztoły i Przemszy oraz grożące potem mieszkańcom z powodu podniesienie się poziomu wód gruntowych, gdy kopalnia zostanie już zalana podtopienia.  

fot. Fb. Nadleśnictwo Olkusz, Fb. Przeglad Olkuski

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka