czwartek, 3 grudnia 2020 11:22

Wiesz kim naprawdę jest święty Mikołaj? Muzeum Krakowa zaprasza do konkursu z nagrodami

Autor Marzena Gitler
Wiesz kim naprawdę jest święty Mikołaj? Muzeum Krakowa zaprasza do konkursu z nagrodami

Nie jest brodatym panem w czerwonej czapce. Nie wchodzi przez komin. Czy wiecie, kim naprawdę jest święty Mikołaj, w którego imieniny rozdajemy sobie podarki? Muzeum Krakowa przypomnina tę postać i zaprasza do wspólnej zabawy.

6 grudnia 2017 roku Muzeum Krakowa otowrzyło oddział Thesaurus Cracoviensis. To miejsce na warsztaty edukacyjne i poznawanie muzem "od kuchni". Co roku w rocznicę otwrcia Muzeum Krakowa organizowało święto oddziału „Thesaurus z Mikołajem”. W tym roku miała się odbyć już trzecia edycja tego wydarzenia.

"Niestety, ze względu na pandemię, nie możemy Państwa zaprosić do Thesaurusa na wspólne wykonywanie tradycyjnych ozdób choinkowych ze Świętym Mikołajem. Dlatego zdecydowaliśmy się na opowieść online – o Mikołaju, o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, o koncepcji daru, która ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ znaczna część naszych muzealnych kolekcji powstała właśnie na tej drodze" - informuje placówka.

W zamian przypomina postać świętego z Miry i zaprasza do konkursu.

Kim był święty Mikołaj?

W mainstreamie postać Św. Mikołaja jest kojarzona z krasnalem znanym z reklamy Coca-Coli. Jednak w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym była to postać biskupa, znanego również jako Św. Mikołaj z Miry lub z Bari, czczony zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. Wg legendy żył na przełomie III i IV wieku, jednak dopiero w VI wieku pojawiają się pierwsze wzmianki w legendach. Był osobą pobożną, pomagał biednym i chorym, zaś po śmierci swoich rodziców rozdał cały majątek. W ikonografii jest przedstawiany jako biskup – ubrany w białą albę, przewiązaną w pasie sznurem zwanym cingulum. Na wierzch ma założony ornat ze stułą. Na głowie zaś mitrę lub infułę. Jednym z charakterystycznych atrybutów, które Św. Mikołaj trzyma w swojej ręce jest pastorał zakończony tzw. krzywaśnicą – elementem przypominającym zwijający się wzór z muszli ślimaka. Św. Mikołaj może też trzymać w ręku 3 złote kule – symbolizują one legendę opowiadającą o jednym z sąsiadów świętego, którego wspomógł finansowo w wydaniu swoich trzech córek za mąż. Takie wizerunki ze Św. Mikołajem możemy znaleźć m.in. na wotach cechowych, znajdujących się w zbiorach naszego muzeum, gdyż był on patronem niektórych cechów rzemieślniczych, działających niegdyś w Krakowie.

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do udziału w konkursie, związanym z naszym świętem – póki co wciąż online - zapraszają muzelnicy z Krakowa. -  Jest to jednak pretekst do tego abyśmy już wkrótce spotkali się na żywo! Przyjrzyjcie się  naszym zbiorom na zamieszczonym kolażu, wczytajcie w historię o oddziale Thesaurus Cracoviensis oraz Świętym Mikołaju  i spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania, dla każdej z kategorii wiekowych.

Dla młodszych uczestników (do 12 r.ż.):
1. Kto obchodzi imieniny 6 grudnia?
2. Co jest najbardziej charakterystycznym przedmiotem, który Św. Mikołaj trzyma w ręce?
3. Jak się nazywa tradycyjne nakrycie głowy Św. Mikołaja?

Dla starszych uczestników (powyżej 12 r.ż.):
1. Jakie są dwa najważniejsze atrybuty Św. Mikołaja?
2. Dlaczego Św. Mikołaj został patronem oddziału Thesaurus Cracoviensis?
3. Z jakimi miastami historycznie jest związany Św. Mikołaj?

Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi w Regulaminie konkursu , szczególnie osoby niepełnoletnie i ich opiekunów.

Prosimy o przesyłanie odpowiedzi na pytania na adres mailowy: zbiory.magazyn@muzeumkrakowa.pl

W tytule wiadomości prosimy o wpisanie: Konkurs Thesaurus z Mikołajem.

Konkurs trwa od 1 do 6 grudnia. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 9 grudnia na:

Nagrodami w Konkursie są m.in. wydawnictwa MHK (folder Thesaurus Cracoviensis, album „Jestem Kraków”, "Oto szopka. Szopkowe wycinanki” i „Krzysztoforek”), bezpłatne bilety na wybrane warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”, kubek „Kraków”, Mikołajkowa niespodzianka przygotowana przez Konserwatorów z Pracowni Konserwacji Zbiorów, bezpłatne bilety na oprowadzanie z przewodnikiem po oddziale Thesaurus Cracoviensis, bezpłatne bilety na warsztaty edukacyjne (do wykorzystania na cykl „Ferie w muzeum” lub  „Lato w muzeum”) i gadżety z Krzysztoforkiem

zobacz też:

Konkurs Szopek Krakowskich online. Kiedy wyniki?
Tegoroczny Konkurs Szopek Krakowskich będzie inny niż zawsze... Nie odbędzie sie tradycyjna wystawa przy “Adasiu”. Obrady Jury konkursowego będzie za to można śledzić online.
Kraków. Na Starym Mieście stanie blisko 40 szopek. To nie koniec atrakcji
Od jutra Stare Miasto udekoruje blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty online dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”.
Klaudia Kowalik: Szlachetna Paczka ma możliwość realnie zmienić rzeczywistość naszych rodzin
Fundacja Szlachetna Paczka koordynuje finał dorocznej akcji zaplanowany już na 12-13 grudnia. Jak do niej dołaczyć - mówi Klaudia Kowalik, manager zarządzająca Fundacji Szlachetna Paczka.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka