środa, 2 października 2024 07:45

Wkrótce ruszy długo oczekiwana inwestycja. Podpisano umowę na budowę ulicy 8 Pułku Ułanów

Autor Mirosław Haładyj
Wkrótce ruszy długo oczekiwana inwestycja. Podpisano umowę na budowę ulicy 8 Pułku Ułanów

Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie podpisał umowę z firmą Skanska SA na budowę ulicy 8 Pułku Ułanów, która połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Kapelanka i Brożka. Wartość kontraktu wynosi 33,7 mln zł, a firma ma 18 miesięcy na wykonanie prac od momentu podpisania umowy.

Spośród 13 ofert przetargowych, najkorzystniejszą propozycję przedstawiła firma Skanska SA. Po zakończeniu postępowania odwoławczego, ZIM zatwierdził wybór tej firmy. Jak informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM, teren budowy zostanie przekazany wykonawcy w ciągu kilkunastu dni, a pierwsze prace przygotowawcze ruszą jeszcze tej jesieni. Przed rozpoczęciem prac budowlanych Skanska SA musi przygotować i zatwierdzić tymczasową organizację ruchu.

Kontrakt obejmuje budowę odcinków nr 1 (od ul. Zawiłej do okolic ul. Krępy), nr 3 (od ul. Podhalańskiej do Trasy Łagiewnickiej) oraz nr 4 (od Trasy Łagiewnickiej do skrzyżowania Grota Roweckiego i Kapelanka). Wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa realizowany będzie również odcinek między ul. Podhalańską a Trasą Łagiewnicką, w ramach którego powstanie nowa sieć wodociągowa.

Dla odcinka nr 2, obejmującego obszar od ul. Krępy do ul. Podhalańskiej, projektant złożył już wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Wyczekiwana od lat

Ulica 8 Pułku Ułanów, o długości 2,7 km, będzie ważnym połączeniem komunikacyjnym, stanowiąc alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej i usprawniając ruch w dzielnicach VIII i IX. Wzdłuż drogi powstaną ścieżki rowerowe oraz ciągi pieszo-rowerowe, a także nowa infrastruktura podziemna, w tym sieć wodna i kanalizacyjna.

Na ulicy pojawi się komunikacja autobusowa, a inwestycja ma zostać zrealizowana z wykorzystaniem rozwiązań minimalizujących negatywny wpływ na środowisko. Budowa tej drogi była planowana od lat i jest zapisana w miejskich dokumentach planistycznych.

Podczas przygotowywania projektu uwzględniono również sugestie mieszkańców. Te z nich, które były możliwe do wdrożenia, zostały wprowadzone do planu inwestycji.

Fot. i inf.: UM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka