czwartek, 15 sierpnia 2024 07:24, aktualizacja 5 miesięcy temu

Wojewoda zajął stanowisko w sprawie Strefy Czystego Transportu. Co się zmieni?

Autor Mirosław Haładyj
Wojewoda zajął stanowisko w sprawie Strefy Czystego Transportu. Co się zmieni?

Wojewoda Małopolski, po przeprowadzeniu postępowania nadzorczego, uznał, że brak jest podstaw prawnych do kwestionowania uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej Strefy Czystego Transportu. Decyzją miejskich radnych z 19 czerwca 2024 roku, wejście w życie strefy zostało przesunięte o rok, na 1 lipca 2025 roku, co pozwoli miastu na odpowiednie przygotowania.

Przypomnijmy, że zmiany przegłosowane przez radę miasta odraczają wprowadzenie uchwały o SCT oraz otwierają możliwość przygotowania nowej uchwały, która unieważni obecną. Prezydent Aleksander Miszalski zaplanował na ten rok konsultacje społeczne dotyczące nowej SCT.

– Uchwała z 19 czerwca 2024 roku jedynie przesuwa datę wprowadzenia Strefy Czystego Transportu z 2024 na 2025 rok. Jest to zmiana formalna, techniczna, a nie merytoryczna. Wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczy zakresu przedmiotowego, który już był konsultowany w listopadzie 2022 roku – wyjaśnił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Wojewoda tym samym podtrzymał decyzję radnych.

Będzie ankieta

Przesunięcie terminu wejścia w życie uchwały umożliwi przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, których istotnym elementem będzie kampania informacyjno-edukacyjna. Kampania ma zwiększyć świadomość mieszkańców Krakowa i okolic na temat wpływu zanieczyszczeń transportowych na zdrowie oraz przedstawić korzyści wynikające z wprowadzenia SCT. Proces konsultacyjny pozwoli także na zebranie opinii i uwag mieszkańców dotyczących przyszłych zasad SCT, a następnie na analizę zaproponowanych rozwiązań.

Nowe założenia SCT

Według obecnych założeń, które będą konsultowane, nowa Strefa Czystego Transportu obejmie cały Kraków, umożliwiając przyjezdnym pozostawienie samochodów na parkingach P+R. SCT ma znacząco ograniczyć emisję NOx (o 30-40%) oraz pyłów PM 2,5 i PM 10 (o 80%).

W ramach kampanii konsultacyjnej miasto planuje kampanie billboardowe, ulotkowe, współpracę z dziennikarzami naukowymi oraz działania promujące przykłady miast, które wprowadziły zielone strefy transportowe. Informacje będą dostępne przez różne kanały komunikacyjne miasta, a także podczas spotkań bezpośrednich z mieszkańcami.

Podsumowanie działań przez firmę badawczą

W drugim etapie konsultacji firma badawcza przeprowadzi ankiety, zbierając uwagi i oczekiwania mieszkańców dotyczące SCT, które będą podstawą nowej uchwały. W trzecim etapie udostępniony zostanie formularz internetowy do zgłaszania uwag, zorganizowane będą dyżury i spotkania konsultacyjne. Uwagi będzie można zgłaszać także w formie papierowej. Po formalnych konsultacjach, które potrwają co najmniej trzy tygodnie, radni otrzymają gotowy projekt nowej uchwały o SCT.

Fot.: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka