wtorek, 29 grudnia 2020 12:25

TPN: "W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki". Lepiej zostać w domu

Autor Mirosław Haładyj
TPN: "W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki". Lepiej zostać w domu

Tatrzański Park Narodowy za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformował o niekorzystnych warunkach panujących w górach. "W dniu dzisiejszym odradzamy wyjścia w góry" – napisano w komunikacie.

Trudne warunki spowodowane są przede wszystkim silnym wiatr, który wieje od wczoraj. Powoduje on zawieje i zamiecie śnieżne, co w wyższych partiach utrudnia poruszanie się. W niższych partiach również może być niebezpiecznie - przy silnym wietrze mogą spadać gałęzie i łamać się drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

TPN napisał także, że "warunki na szlakach są zróżnicowane, miejscami potworzyły się zaspy, a miejscami śnieg jest wywiany do skały". Problem na szlakach stanowić mogą także leżące w wielu miejscach powalone drzewa, które pracownicy starają się  sukcesywnie usuwać. Widoczność w górach nie jest dobra. W komunikacie TPN-u poinformowano, że "powyżej górnej granicy lasu niski pułap chmur ogranicza widzialność, a szlaki są  pozawiewane i ich przebieg jest niewidoczny, co może powodować utrudnienia w orientacji w terenie i pobłądzenia".

Wiele szlaków jest oblodzonych przez co bardzo śliskich. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, abc lawinowe) oraz doświadczenia. Z tego powodu w dniu dzisiejszym TPN odradza wyjścia w góry.

Park apeluje także o niewchodzenie na tafle stawów, które dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Zagrożenia

 • W Tatrach wieje silny wiatr i na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
 • W Tatrach występuje zagrożenie lawinowe. Szczegóły na http://lawiny.topr.pl/.
 • Na szlakach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
 • W przypadku spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamykane się dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
 • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
 • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania.
 • Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (w obie strony).

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora nr 23/2020 z 4 maja 2020 r. cały obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty do odwołania (do czasu odpowiedniej pokrywy śnieżnej) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa.

Inf.: TPN

Podhale

Podhale - najnowsze informacje