piątek, 22 maja 2020 15:40

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC

Autor Głos 24
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC

Wraz z zakupem samochodu, większość z nas zastanawia się nad tym, jakie ubezpieczenie OC dla pojazdu wybrać. Czy opcja najtańsza będzie najlepsza? Czy wystarczy OC, czy może zdecydować się na OC + AC? Na jakie parametry zwrócić uwagę, by dopasować polisę wprost do swoich potrzeb? Bez wątpienia tworzących się pytań jest wiele. Każdy szuka odpowiedniego produktu ubezpieczeniowego, który w 100% spełniłby jego wymagania, oczekiwania i potrzeby. Na co więc spojrzeć, jeśli kupujemy ubezpieczenie OC dla naszego samochodu?

Czy niska cena to podstawa?

Wybierając odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe, każdy z nas stara się znaleźć w nim taką ofertę, która będzie najlepsza, a dla większości z nas równa się ona opcji najtańszej. Czy powinniśmy kierować się jedynie ceną? Czy faktycznie zawsze powinniśmy wybierać te najtańsze z dostępnych dla nas wariantów? Wiadomo, iż każda firma ubezpieczeniowa może zaoferować nam zupełnie inne propozycje. W jednych znajdziemy szereg różnego rodzaju udogodnień i dodatkowych funkcji, w innych podstawę, jaką obejmuje polisa OC. Towarzystwo, do którego zgłaszamy się z prośbą o przygotowanie dla nas oferty, zarówno stacjonarnie, jak również i online, ma zawsze dla nas kilka wariantów propozycji. My możemy je porównać, sprawdzić i zobaczyć, co właśnie dla nas będzie najlepsze, a więc i najbardziej korzystne. Możemy oczywiście wybrać produkt najtańszy, ale czasami niektóre firmy za kilka czy kilkanaście złotych więcej, mają dla nas dużo lepsze oferty, które na pewno warto wziąć pod uwagę i nimi właśnie się kierować, by zyskać to, co dla nas idealne.

polisa

Dodatki do polisy

Możemy postawić na standardowe rozwiązanie, a więc prostą polisę, która zawiera to, co niezbędne i podstawowe, zgodne z obowiązującymi przepisami. Mamy również i możliwość wyboru polisy OC z dodatkami. Jakie więc są warte uwagi? Ta najbardziej popularna to Autocasco. Ubezpieczenie to gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy samochód ulegnie wypadkowi z naszej winy, gdy zostanie skradziony lub zniszczony. W tym przypadku można otrzymać podstawowy pakiet AC dołączony do OC lub w przypadku pełnokompleksowej usługi, zdecydować się na ubezpieczenie AC jako produkt ubezpieczeniowy osobno. Kolejną z opcji jest Assistance, które oferuje usługi pomocowe, w momencie awarii lub wypadku. Dzięki temu bez problemu skorzystamy z opcji holowania samochodu, gdy nie będzie mogło się ono samodzielnie poruszać po drodze. Doskonałą opcją jest także NNW, a więc ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje również ochronę zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów auta. Warto także zwrócić uwagę na pakiet: ochrona szyb lub opon, dzięki czemu uzyska się pieniądze, jeśli doszło do zniszczenia tych poszczególnych części samochodu.

Jaki zakres ochrony obejmuje polisa OC?

Jeśli decydujemy się na konkretny produkt ubezpieczeniowy, rzeczą wiadomą jest fakt, iż powinno zależeć nam na jak najlepszej dla nas ofercie. Zakres ochrony danego OC ma bardzo duże znaczenie dla naszego zadowolenia i pełnej satysfakcji. Dzięki obecności OC, w wyniku wypadku, ubezpieczenie sprawcy może pokryć szkody wyrządzone na danym samochodzie. Jeśli takiej polisy kierujący pojazdem by nie posiadał, oprócz mandatu, z własnych środków musiałby pokryć całą szkodę osoby poszkodowanej. Ubezpieczenie takie obejmuje wszelkie sytuacje, które pojawiają się nie tylko na drodze, ale również w trakcie wsiadania i wysiadania z samochodu, jak również i w trakcie rozładowywania i załadowywania pojazdu.

Od czego zależy wysokość składki?

Składka uzależniona jest między innymi od kilku czynników, które w konsekwencji decydują o tym, ile mamy za takie OC zapłacić. Od czego więc ta cena jest uzależniona? Między innymi od wieku kierowcy, od jego doświadczenia, miejsca zamieszkania, od rocznika pojazdu, czy marki i modelu samochodu. Im dłużej posiadamy prawo jazdy i jesteśmy właścicielami samochodu, tym z każdym kolejnym rokiem otrzymujemy dodatkowe zniżki, ale tylko wtedy, gdy w danym roku możemy zaświadczyć bezszkodową jazdę. Dzięki owym zniżkom, cena za polisę po kilku latach może okazać się niezwykle atrakcyjna. Wybierając przy tym odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe i najlepszą dla nas ofertę, ta na pewno będzie w stanie w pełni nas zadowolić.

Idealnie sprawdza się rankomat ubezpieczeń OC, który daje nam dostęp do kilkunastu propozycji w jednym miejscu. W ten sposób możemy zaoszczędzić zarówno nasze pieniądze, jak również i czas. Wystarczy bowiem sprawdzić kilka propozycji, zestawić je ze sobą i otrzymać taką, która będzie po prostu najlepsza - cenowo i jakościowo.

Ubezpieczenie OC jest to polisa obowiązkowa, która to regulowana jest Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, jak również i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Bez względu na rodzaj pojazdu, każde musi posiadać polisę OC, dlatego też tak ważne jest to, aby zdecydować się na jak najlepszy dla nas wybór, taki, który zadowoli nas w 100%.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje