poniedziałek, 7 lutego 2022 20:12

Trzebinia: We środę wielki wybuch. [WIDEO] Kolejna chłodnia Elektrowni do wyburzenia

Autor Joanna Obajtek
Trzebinia: We środę wielki wybuch. [WIDEO] Kolejna chłodnia Elektrowni do wyburzenia

W środę 9 lutego zostanie wyburzona kolejna chłodnia kominowa na terenie Elektrowni Siersza w Trzebini. Wyburzenie poprzedniego "komina" miało miejsce w 2019 roku i trwało tylko 3,5 sekundy.

Informację o tym, że na terenie Elektrowni Siersza w Trzebini odbędzie się wyburzanie kolejnej chłodni kominowej metodą strzałową podał ZKKM w Chrzanowie. Operacja jest na tyle poważna, że w związku z pracami wyburzenia, przystanek Trzebinia Elektrownia Siersza będzie nieczynny w godzinach od 8 do 15. Zamknięty będzie również wjazd na teren parkingu. Z kolei kurs linii 9 zostanie skrócony do przystanku Trzebinia Osiedle Energetyków.

Operację wyburzania przeprowadzi tak jak w latach poprzednich wyspecjalizowana firma, która posiada wszelkie pozwolenia na używanie materiałów wybuchowych.

Poprzednią chłodnię kominową w Sierczy wyburzono 7 grudnia 2019 roku. Prace przygotowawcze do wyburzenia nie były łatwe. W chłodni wywiercono ponad 3 tys. otworów, a łączna waga ładunków potrzebnych do jej powalenia wyniosła 217 kilogramów. Zobacz film z tej akcji!

Chłodnie są wyburzane, ponieważ nie spełniają norm środowiskowych, a ich modernizacja nie jest możliwa. Podobnie było z chłodnią, która w 2006 roku została wyburzona ze względu na zły stan techniczny. Najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki obiektów wysokich jest zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania oraz drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Całą operację przeprowadzają wyspecjalizowane firmy, które posiadają wszelkie pozwolenia oraz dopuszczenia do używania materiałów wybuchowych.

Warto wiedzieć, że rozbiórki obiektów wysokich sposobem wybuchowym są najtańsze i najmniej czasochłonne. Trzeba jednak zabezpieczyć teren i wyznaczyć strefę zagrożenia (przy ostatnim wyburzeniu wynosiła 200 m), ponieważ spadające fragmenty są niebezpieczne. W minionych latach teren zabezpieczały posterunki, patrole oraz blokady. Zaangażowane były również władze gminy miasta Trzebini, Nadleśnictwo Chrzanów i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Fot. Tauron

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka