czwartek, 10 czerwca 2021 07:00

Wyjątkowe wydarzenie astronomiczne już w ten czwartek. Gdzie i kiedy je zobaczyć?

Autor Aleksandra Tokarz
Wyjątkowe wydarzenie astronomiczne już w ten czwartek. Gdzie i kiedy je zobaczyć?

Wyjątkowe wydarzenia astronomiczne - zaćmienie słońca, nastąpi w czwartek, 10 czerwca. Po raz pierwszy raz od sześciu lat tak spektakularne zaćmienie Słońca zaobserwujemy z terytorium Polski - informuje Onet.

W czwartek będziemy świadkami zaćmienia Słońca. Swoim zasięgiem obejmie ono przede wszystkim Europę, część Azji oraz Ameryki Północnej. Im dalej na północ, tym będzie widoczne wyraźniej.

Zgodnie z Kalendarzem Astronomicznym na 2021 rok zaćmienie rozpocznie się najwcześniej w północno-zachodniej Polsce. nastąpi to o godzinie 11:30. Najpóźniej, bo chwilę po 12, w Bieszczadach. Mniejsze różnice będą w przypadku zakończenia zjawiska, bowiem przed 13.45 zakończy się ono na Śląsku i w Małopolsce, zaś na Podlasiu stanie się to 15 minut później. Przeciętnie zaćmienie potrwa więc ok. dwóch godzin.

Jak informuje Onet, mieszkańcy północnej Polski zobaczą Słońce przysłonięte w największym stopniu – ok. 15 proc. Tymczasem w Rzeszowie słoneczna tarcza zniknie w niespełna 6 proc.

Obserwacjom zaćmienia Słońca powinna sprzyjać pogoda. Na przeważającym obszarze Polski prognozuje się na jutro pogodną aurę. Popada i zagrzmi lokalnie. Należy pamiętać jednak, że na Słońce patrzeć można wyłącznie w specjalnych okularach. W przeciwnym wypadku grozi to utratą wzroku.

Na następne zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać ponad rok, do 25 października 2022 r. Całkowite zaćmienie pojawi się dopiero latem 2026 roku. Nie zobaczymy go jednak w Polsce. W naszym kraju wystąpi ono 7 października 2135 r.

inf. Onet, fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje