wtorek, 22 lutego 2022 17:05

Wypadek Polaka w Alpach francuskich. O pomoc poprosił ratowników GOPR

Autor Katarzyna Jamróz
Wypadek Polaka w Alpach francuskich. O pomoc poprosił ratowników GOPR

Poszkodowany w Alpach francuskich polski turysta za pomocą aplikacji Ratunek zgłosił się z prośbą o pomoc do ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Ratownik dyżurny poinformował o sytuacji tamtejszych ratowników górskich, którzy przy użyciu śmigłowca wyruszyli mu na pomoc.  

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 20 lutego. Poszkodowany Polak znajdował się na terenie Francji, w departamencie Auvergne-Rhône-Alpes, blisko granicy z Włochami i Szwajcarią.

Ratownik dyżurny podhalańskiego GOPR po nawiązaniu kontaktu z francuskimi ratownikami przekazał, że poszkodowany turysta uległ upadkowi i nie jest w stanie kontynuować wyprawy. Dane GPS pokazywały, że poszkodowany znajdował się po zachodniej stronie szczytu Pointe d'Andey (1877 m n.p.m). Francuscy ratownicy na miejsce zdarzenia polecieli śmigłowcem. Po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy, przetransportowali go na dół.

Aplikacja Ratunek - na czym polega?

Dzięki Aplikacji Ratunek potrzebujący pomocy w górach turyści mogą wezwać pomoc, a ratownicy dokładnie zlokalizować poszkodowanego. Aplikacja działa od 2014 roku i jest w pełni darmowa.

Inf.: PAP

Fot.: Ilustracyjne

Podhale

Podhale - najnowsze informacje