środa, 25 września 2019 16:01

Wyrusza wjątkowy rejs dla osób onkologicznych

Autor Marzena Gitler
Wyrusza wjątkowy rejs dla osób onkologicznych

27 września z portugalskiego portu Setubal koło Lizbony na żaglowcu STS Fryderyk Chopin wyruszą w rejs osoby onkologiczne. Będą stanowić część załogi statku. Organizatorem rejsu dla osób chorych na raka jest Fundacja Onkorejs. Co to jest Onkorejs i jak do niego dołączyć opowiada krakowianka, Jonanta Barańska, która weźmie udział w tym rejsie.

Fundacja Onkorejs - Wybieram życie działa od 2015 roku. Zorganizowała już pięć OnkoRejsów. Do tej pory wszystkie odbywały się na Morzu Bałtyckim: do Visby (w maju 2015 roku – przerwany po 30 godzinach rejs na Zjawie, która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody),  kontynuacja rejsu na przełomie sierpnia i września 2015 roku do Kłajpedy i Karlskrony. rejs na Zawiszy Czarnym w 2016 r. do Kłajpedy oraz rejs na Zawiszy Czarnym w 2017 r. do Karlskrony., w sierpniu 2018 r. na Zawiszy Czarnym na trasie Świnoujście-Kopenhaga-Gdynia. W tym roku po raz pierwszy 74 osoby onkologiczne wypłyną w rejs po Morzu Śródziemnym brygiem - żaglowcem rejowym STS Fryderyk Chopin. - Jest to duże wyzwanie dla nas, ponieważ będą to osoby w różnych stadiach choroby, ale sama możliwość uczestniczenia w tym rejsie jest dla nas niezwykle mobilizująca - mówi Jolanta Barańska, która popłynie w Onkorejs po raz pierwszy. Jakie zadania i wyzwania czekają podczas tej wyprawy? Dokąd popłynie Fryderyk Chopin? Jak zmienia się świadomość chorych po takiej morskiej "terapii"? Jak w końcu dołączyć do kolejnej załogi Onkorejsu?

Marzena Gitler, foto i wideo: Mateusz Łysik

O Onkorejsie:

Na żaglowcu STS Fryderyk Chopin popłyną 74 osoby onkologiczne. Rejs jest dwuetapowy. W pierwszym tygodniu swoje wyzwanie życia zrealizują osoby, które pierwszy raz wezmą udział w OnkoRejsie, natomiast w drugim Załoganci poprzednich edycji. „Nowi” w terminie od 27 września do 4 października pokonają trasę Setubal (Lizbona) – Malaga. Natomiast „Oldzi” 4 października wyruszą z Malagi do Alicante. To pierwszy OnkoRejs na Morzu Śródziemnym i pierwszy na Żaglowcu, który ma żagle rejowe.

Inicjatywa realizuje trzy cele:

- pozwala osobom po traumatycznych przejściach zapomnieć choć na chwilę o chorobie i poczuć prawdziwą wolność, którą daje morze,

- przełamuje stereotypy na temat chorych na raka pokazując, że z chorobą można żyć pięknie, aktywnie, pokonywać własne słabości, dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka i czerpać radość z każdego dnia,

- pokazuje, że na raka może zachorować każdy i podkreśla, jak ważne są badania profilaktyczne, które mogą uratować życie.

Różnorodność Załogantów (młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, mieszkańcy dużych miast i wiosek, osoby, które wcześnie usłyszały diagnozę rak i Ci, których choroba była już zaawansowana, osoby, które są wiele lat po pierwszym leczeniu, i te, które walczyły bądź walczą z nawrotem) pokazuje, że rak może dotknąć każdego. Dlatego jednym z celów  OnkoRejsu jest przekonanie jak najwięcej liczby osób o tym, że warto się badać. Załoganci, podkreślając jak ważna jest profilaktyka, dowodzą, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany.

Żeglowanie jest bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht nie wie jak zachowa się jego organizm, nie wie czy strach go nie sparaliżuje, nie wie czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie i podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po pełnomorskim rejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi.

Projekt jest wyjątkowy również dlatego, że  na każdym etapie OnkoRejsu do organizacji włączone są osoby z doświadczeniem onkologicznym lub ich bliscy, osoby wspierające. Jest to projekt realizowany przez osoby i dla osób, które wiedzą co to rak.

Do tej pory odbyły się już pięć OnkoRejsów,  wszystkie do tej pory na na Morzu Bałtyckim: do Visby (w maju 2015 roku – przerwany po 30 godzinach rejs na Zjawie, która na środku Bałtyku zaczęła nabierać wody),  kontynuacja rejsu na przełomie sierpnia i września 2015 roku do Kłajpedy i Karlskrony. rejs na Zawiszy Czarnym w 2016 r. do Kłajpedy oraz rejs na Zawiszy Czarnym w 2017 r. do Karlskrony., w sierpniu 2018 r. na Zawiszy Czarnym na trasie Świnoujście-Kopenhaga-Gdynia.

Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie

Bank account number: PL27 1750 0012 0000 0000 3227 5494 swift/ bic RCBWPLPW

e-mail address: onkorejs@wp.pl; websites: http://www.onkorejs.pl http://www.facebook.com/onkorejs

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje