poniedziałek, 3 lutego 2025 12:44, aktualizacja 4 godziny temu

Wystawa "Epoka (nie)dostępności" otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie

Autor Mirosław Haładyj
Wystawa "Epoka (nie)dostępności" otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie

30 stycznia w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy "Epoka (nie)dostępności", przygotowanej we współpracy z Fundacją Avalon. Ekspozycja porusza temat barier, z jakimi codziennie mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, zwracając uwagę na ograniczenia architektoniczne, technologiczne i społeczne. Wystawa potrwa do 30 marca.

Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad problemami związanymi z dostępnością. Wysoki krawężnik, brak windy czy nieczytelne oznaczenia to tylko niektóre przeszkody, które mogą stanowić barierę nie do pokonania. W Polsce ponad 5 milionów osób doświadcza wykluczenia na różnych płaszczyznach życia – od edukacji i pracy po przestrzeń publiczną. Jak podkreślają organizatorzy, problem ten dotyka nie tylko osób z niepełnosprawnościami – może stać się realny dla każdego, np. po złamaniu nogi czy spacerze z wózkiem dziecięcym.

Wystawa "Epoka (nie)dostępności" powstała, by zwrócić uwagę na te trudności. Prezentowane eksponaty symbolizują różne aspekty niedostępności w takich dziedzinach jak architektura, design, komunikacja, system wsparcia czy życie zawodowe.

Wystawa "Epoka (nie)dostępności"/Fot.: Maciej-Krüger, Fundacja Avalon, materiały prasowe
Wystawa "Epoka (nie)dostępności"/Fot.: Maciej-Krüger, Fundacja Avalon, materiały prasowe

"Chcemy odesłać bariery do muzeum"

Otwarcie wystawy zgromadziło przedstawicieli Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Avalon oraz bohaterów kampanii społecznej "Epoka Dostępności". Prace można oglądać zarówno w "XX+XXI Galerii Sztuki Polskiej", jak i na placu przed Gmachem Głównym. Część eksponatów została zaprojektowana w ramach UNIfestu – Festiwalu Projektowania Uniwersalnego, gdzie eksperci z niepełnosprawnościami współpracowali z projektantami nad stworzeniem przedmiotów obrazujących realne wyzwania, z jakimi mierzą się osoby z ograniczoną mobilnością.

– Pragnę przede wszystkim bardzo podziękować Muzeum Narodowemu w Krakowie, że możemy tutaj być i opowiadać o dostępności oraz niepełnosprawności w sposób zupełnie nowatorski, taki, jakiego jeszcze w naszym kraju nie było. Chcemy odesłać bariery do muzeum i sami odsyłamy do muzeum, które jest w dużej mierze naprawdę dostępne. Ta wystawa jest niesamowita i poruszająca – mówi Helena Szczuka-Kalensky, kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon.

O znaczeniu poruszanego problemu mówił również Tomasz Ostrowski, zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji w Muzeum Narodowym w Krakowie:
– Muzea opiekują się wspólnym dziedzictwem, które służy wszystkim. Jako instytucje zaufania publicznego mamy również rolę w nagłaśnianiu istotnych kwestii społecznych, takich jak bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Muzeum Narodowe w Krakowie, kierując się społeczną wrażliwością, aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające integrację i budowanie wspólnoty.

Wystawa "Epoka (nie)dostępności"/Fot.: Maciej-Krüger, Fundacja Avalon, materiały prasowe
Wystawa "Epoka (nie)dostępności"/Fot.: Maciej-Krüger, Fundacja Avalon, materiały prasowe

Część ogólnopolskiej kampanii społecznej

Wystawa "Epoka (nie)dostępności" to element kampanii "Epoka Dostępności", realizowanej przez Fundację Avalon. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ograniczeń, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami, oraz wskazanie, jak można wspólnie przyczynić się do poprawy sytuacji.

Kampania jest współfinansowana ze środków PFRON i wspierana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa potrwa do końca marca i jest dostępna dla zwiedzających od 31 stycznia.

Fot.: Maciej-Krüger, Fundacja Avalon, materiały prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka