piątek, 2 grudnia 2022 04:32

[Wywiad] "W trakcie finału dzieją się rzeczy magiczne". Zbliża się weekend pełen cudów! Wciąż możesz pomóc

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[Wywiad] "W trakcie finału dzieją się rzeczy magiczne". Zbliża się weekend pełen cudów! Wciąż możesz pomóc

Szlachetna Paczka na terenie Nowego Sącza działa po raz 22. O pracy w projekcie, który daje możliwość niesienia pomocy rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, opowiada nam Barbara Serafin - Lider Rejonu.

Szlachetna Paczka działa od 2001 r. Cieszący się coraz większą popularnością program społeczny jest oparty na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To właśnie oni pomagają rodzinom, które z niezależnych od siebie przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Praca wolontariuszy polega nie tylko na szukaniu rodzin, ale i na pracy z nimi. Z kolei darczyńcy, którzy zgłaszają chęć pomocy, przygotowują paczki. Wszystko po to, by tuż przed świętami Bożego Narodzenia wesprzeć konkretnego człowieka, który zmaga się z trudnościami.

Szlachetna Paczka na terenie Nowego Sącza działa po raz 22. O pracy w projekcie, radości pomagania i cudach, które dzieją się podczas każdego finału, opowiada nam Barbara Serafin - Lider Rejonu.

Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz

Po raz który organizujecie państwo Szlachetną Paczkę w Nowym Sączu?

Jesteśmy w trakcie trwania XXII edycji Szlachetnej Paczki.

Ilu osobom pomogliście do tej pory? Ilu wolontariuszy zaangażowało się w pomoc?

W  ubiegłym roku były to 53 rodziny, które otrzymały wsparcie darczyńców w ramach projektu. W tym roku nie mamy jeszcze finalnie zamkniętej ilości, gdyż wolontariusze jeszcze spotykają się z rodzinami, a 5 grudnia to czas, kiedy pojawi się ostatni opis na stronie internetowej.

Kto najczęściej zgłasza się do przygotowywania paczek dla państwa podopiecznych?

Darczyńcy to osoby prywatne, które podejmują decyzję o pomocy wybranym rodzinom. Zazwyczaj organizują się ze znajomymi. Darczyńcą może być również firma. Statystycznie jedną paczkę przygotowuje ok. 30 osób.

Prezenty gotowe na "Weekend cudów"/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Prezenty gotowe na "Weekend cudów"/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz

Jak wygląda proces pomocy konkretnej rodzinie?

Zaczynamy projekt zawsze od rekrutacji wolontariuszy i szkoleń. Potem pozyskujemy historię rodzin, współpracując z MOPSem, GOPSem, PCPRem itp., bądź otrzymujemy zgłoszenia od osób prywatnych. Potem nasi wolontariusze do 2 grudnia odwiedzają rodziny i przeprowadzają wywiady w oparciu o standardy Stowarzyszenie WIOSNA. Taki opis rodziny pojawia się wówczas na stronie internetowej, gdzie darczyńca może wybrać rodzinę z bazy.

Jeśli ktoś chciałby zorganizować paczkę, o czym powinien pamiętać?

Darczyńca, wybierając rodzinę, powinien zapewnić trzy kluczowe potrzeby wskazane w opisie. Poza tym widzi inne, mniej konieczne potrzeby, ale również zgłoszone wolontariuszowi na spotkaniu, które może zrealizować. Zazwyczaj darczyńcy dopytują wolontariuszy o potrzeby rodzin niewskazane w arkuszu. Współpraca wolontariusza i darczyńcy jest bardzo partnerska, więc obie strony mogą kompleksowo pomóc rodzinie. Ponadto paczki winny być opisane tak, aby podczas “Weekendu Cudów” zawieźć do rodzin te właściwe. Wszelka instrukcja, jak to ma wyglądać, gdzie mieści się magazyn i jakie są godziny otwarcia, znajduje się w mailu wysyłanym do darczyńcy tuż po wyborze historii rodziny.

Czym jest "Weekend Cudów" i kiedy przypada?

“Weekend Cudów” to kolejny etap w projekcie. W tym roku przypada na 10 i 11 grudnia. To są te dni, w których paczki trafiają do potrzebujących rodzin. Znajdują się tam potrzeby takie, jak żywność, środki czystości, artykuły AGD lub odzież. Paczek jest naprawdę ogrom. Wolontariusze zawożą te prezenty, są przy rodzinie w trakcie ich otwierania i wspólnie celebrują ten najważniejszy moment w ich życiu, kiedy to otrzymują coś, czego często nie mogą kupić, bo ich fundusze są bardzo ograniczone.

Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz

Co daje państwu pomaganie?

Radość, poczucie spełnienia, satysfakcję, że możemy przez ręce szlachetnych darczyńców dać ludziom trochę szczęścia przed świętami. Wlać w nich wiarę w dobrych ludzi, którzy bezinteresownie dzielą się z nimi, często realizując ich małe lub wielkie marzenia. Nasi darczyńcy pomagają z dobroci serca. Dla nich to też ogromne emocje, bo czują się potrzebni. Ta pomóc angażuje ich w pełni i też myślę, że przyciąga wiele dobrych ludzi, którzy mogą i chcą ich wesprzeć w organizacji paczki.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować wolontariusz, który zgłasza się do pomocy?

Wolontariusz powinien umieć wybadać rodzinę i dobrze słuchać tego, co ona mówi podczas wywiadu. Potrzebna jest empatia i doświadczenie życiowe. Powinien też chcieć się uczyć i wyciągać wnioski z każdego spotkania. Najważniejsze jest to, aby potrafił podjąć decyzję racjonalną, a nie emocjonalną. Powinien być miły, kulturalny i taktowny. Bycie wolontariuszem to ogromna lekcja pokory i zrozumienia.

Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Wolontariusze przy pracy/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz

Co działo się w miniony weekend w Nowym Sączu?

Tradycją Sądeckiej Szlachetnej Paczki jest organizacja eventu. Zawsze odbywa się on w dzień andrzejkowy. Organizowany jest w Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu, która jest naszym partnerem strategicznym. Po ich stronie leży zapewnienie nagłośnienia, sceny oraz wynajem powierzchni. To duża inwestycja i zaangażowanie wielu ludzi. Lider wraz z wolontariuszami organizują program artystyczny, a na scenie prezentują się zespoły o różnej tematyce. Każdy z nich działa jak wolontariusz, aby wesprzeć nasz projekt i pokazać w Nowym Sączu, że tu jesteśmy i działamy jako naprawdę zgrany zespół.

Event w Nowym Sączu/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Event w Nowym Sączu/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz

Czy na przestrzeni lat zapadła w państwa pamięci jakaś szczególna sytuacja, która wydarzyła się w trakcie finału akcji?

W trakcie finału dzieją się rzeczy magiczne. Widzimy łzy naszych rodzin, kiedy ich dom zapełnia się paczkami. Jest wiele radości i wdzięczności. W magazynie raczej wszystko jest zaplanowane. To czasem w drodze zdarzają się jakieś niespodzianki. Często dojeżdżamy do rodzin wysoko w górach, zdarza się, że zaskoczy nas pogoda i musimy korzystać z pomocy GOPR-u. Czasem wolontariusze muszą dźwigać paczki pieszo, bo brak jest dojazdu. Zdarzają się niespodziewane przygody, ale to są rzeczy mniej ważne od radości tej konkretnej rodziny, jej zaskoczenia, łez i słów wdzięczności. Mamy zaprzyjaźnionych wspaniałych, współpracujących z nami kierowców, strażaków, firmy transportowe, osoby prywatne, na które możemy liczyć. Na zbliżający się ponownie “Weekend Cudów” pracuje wiele szlachetnych osób.

Zbiórka na rzecz Szlachetnej Paczki/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
d/ Fot.: Szlachetna Paczka Nowy Sącz
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka