poniedziałek, 17 maja 2021 08:17

"Z kufra babuni" pojedzie na Litwę

Autor Mirosław Haładyj
"Z kufra babuni" pojedzie na Litwę

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni otrzymał dofinansowanie z Narodowej Instytucji Zarządzającej Polsko-Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży na projekt pn. „Z kufra babuni”. Jest to pokłosie trwającej od dwóch lat współpracy partnerskiej ze szkołą na Litwie.

Projekt, który SOSW będzie realizować, zakłada propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia oraz lepszego poznania się młodzieży polskiej i litewskiej. Umożliwi rozwój dialogu międzykulturowego, a także przybliży wspólną historię obu krajów i tradycji.

10-osobowa grupa uczniów z ośrodka będzie mogła zwiedzić i poznać historię partnerskiego kraju. Ponadto w ramach wspólnych zajęć z młodzieżą litewską zaplanowano kultywowanie tradycji polskiej i litewskiej. Tematem przewodnim będzie poszukiwanie wspólnej tożsamości i związków pomiędzy środowiskami Polski i Litwy, zarówno współcześnie jak i w przeszłości. Pogłębienie wiedzy o kulturze obu krajów wpłynie na zmniejszenie dystansu społecznego, a także ułatwi nawiązanie kontaktów interpersonalnych pomiędzy młodzieżą polską i litewską. Młodzież z Bochni spotka się także z Polakami mieszkającymi od wielu pokoleń na Litwie.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni współpracuje z Vilniaus miesto „Vilnios” pagrindin mokykla z Naujoji Vilnia znajdującej się właśnie na Litwie. W 2019 roku młodzież z Nowej Wilejki przyjechała do Bochni, aby wziąć udział w, można już śmiało powiedzieć, międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” i od tej chwili ta współpraca trwa.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni
Fot.: Photo by Darya Tryfanava on Unsplash

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje