poniedziałek, 5 października 2020 10:01

Z powodu wzrostu zachorowań w Polsce kończy się lek na koronawirusa

Autor Mirosław Haładyj
Z powodu wzrostu zachorowań w Polsce kończy się lek na koronawirusa

Gazetaprawna.pl poinformowała, że w szpitalach kończy się remdesivir - lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu pacjentów chorujących na Covid-19. Jak pisze portal: "Resort zdrowia przekonuje, że od listopada będzie lepiej".

Braki remdesiviru są na tyle poważne, że nowym pacjentom z Covid-19 nie jest ten sposób terapii proponowany. A tych ostatnich przybywa. I to w tak szybkim tempie, że partia wrześniowa została wyczerpana przed końcem miesiąca. Cytowana przez portal gazetaprawna.pl Małgorzata Pawłowska, zastępca dyrektora ds. eksploatacji i rozwoju z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy powiedziała, że jej placówka ma zapasy "pozwalające wyłącznie na zakończenie rozpoczętych terapii". Taka sytuacja występuje na terenie całego kraju a szpitale uskarżają się na deficyt leku na rynku.

Duży popyt na Remdesivir spowodowany jest przede wszystkimi tym, że jako jedyny został on zarekomendowany przez Europejską Agencję Leków (EMA). Komisja Europejska zakupiła lek dla wszystkich państw członkowskich, Polska otrzymała swój przydział w wysokości 3 tys. dawek. W polskich szpitalach lek jest jednak mało, lub w ogóle niedostępny. Choć pacjenci pytają o tę metodę leczenia. Jak powiedział jeden z dyrektorów, w szpitalach jest to dosłownie walka:

– Za każdym razem jest to walka o lek. Trzeba dla każdego zamawiać osobno i jest o to coraz trudniej

– wskazuje jeszcze inny dyrektor.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że remdesivir jest dostarczany do kraju w wyniku unijnych przetargów. Najbliższa ma być 11 października. W ostatnich dniach sytuacja związana z ilością zakażeń niestety zaostrzyła się. Gazetaprawna.pl poinformowała, że na lek "trwa kolejne postępowanie przetargowe". Portalowi udało się ustalić, że ministerstwo chce zakupić 6-10 tys. dawek. Tym razem jednak Polska będzie musiała za niego zapłacić - koszt jednej dawki to 10 tys. zł. Warto zaznaczyć, że wcześniej całość dostaw była opłacana z solidarnościowego funduszu Komisji Europejskiej przeznaczonego na walkę z koronawirusem.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: gazetaprawna.pl
Fot.: Photo by Dimitri Karastelev on Unsplash

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka