wtorek, 20 kwietnia 2021 12:53

W Małopolsce ruszyło odmrażanie łóżek covidowych. „Za nami długa droga”

Autor Aleksandra Tokarz
W Małopolsce ruszyło odmrażanie łóżek covidowych. „Za nami długa droga”

- Kolejne raporty epidemiczne przynoszą sporą dawkę nadziei. Sytuacja się poprawia. Czekaliśmy na ten moment, choć oczywiście mam świadomość, że to ciągle jest stąpanie po kruchym lodzie i musimy być gotowi na ewentualną zmianę trendu. Dlatego decyzje dotyczące odmrażania łóżek covidowych podejmował będę w ścisłym uzgodnieniu z dyrektorami szpitali, w oparciu o przedstawianą przez nich diagnozę sytuacji w konkretnej placówce – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rzeczywiście, w Małopolsce widać poprawę sytuacji epidemicznej. W południowej części województwa zakażeń jest coraz mniej. W czterech powiatach - limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim i w Nowym Sączu średnia liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni spadła poniżej 25 na 100 tys. mieszkańców i w ten sposób te powiaty znalazły się w "żółtej" strefie. Najlepsza sytuacja jest w powiecie limanowskim, który jest na dobrej drodze do tego, aby wejść do strefy zielonej (poniżej 10 zakażeń na 100 tys. mieszkańców).

Trudna sytuacja jest w powiatach wielickim, krakowskim i Krakowie, ale nawet one są w strefie czerwonej - wskaźnik spadł poniżej 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W Małopolsce nie ma już żadnego "fioletowego" czy "czarnego powiatu."

Wskaźnik średniej liczby nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców z siedmiu ostatnich dni w Małopolsce:

- Za nami długa droga, jeszcze wiele przed nami. To, co dokonało się w Małopolsce podczas trzeciej fali epidemii, było swoistym pospolitym ruszeniem. Pracowaliśmy na maksymalnym poziomie zaangażowania, sięgając do najgłębszych rezerw. Doszliśmy do punktu, gdy musieliśmy nawet rozważać konieczność relokowania pacjentów do innych województw. Te krytyczne momenty za nami. Teraz czas na ostrożny ruch w drugą stronę. Metoda suwaka się sprawdza: stopniowo dostosowywaliśmy liczbę łóżek covidowych do rosnących potrzeb. Teraz możemy przystąpić do rozważnego i powolnego odmrażania tej bazy – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- System ochrony zdrowia ma ograniczoną pojemność. Priorytetem w tej chwili jest uwolnienie jak największej liczby łóżek, które będą służyły dla pozostałych pacjentów szpitali. Ważne jednak jest, by z objawami chorobowymi zgłaszać się wcześniej. Proces leczenia powoduje, że pobyt na oddziale zachowawczym trwa 8-10 dni, na oddziale intensywnej terapii jest zdecydowanie dłuższy – mówił dr Wojciech Serednicki – pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.

Pierwsze odmrażanie łóżek covidowych w Małopolsce

Wczorajsze raporty szpitali mówiły o tym, że liczba osób hospitalizowanych w Małopolsce z powodu COVID-19 wynosiła 2848. W ubiegły poniedziałek było to 3047. W ciągu tygodnia nastąpił zatem spadek o ok. 200 pacjentów. W tym okresie zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów – z 409 do 383 (o 26). Spadła też liczba łóżek zajętych w szpitalach tymczasowych. W ubiegły poniedziałek wynosiła ona łącznie 268, natomiast wczoraj 229 (czyli o 39). Liczba zajętych łóżek jest zatem znacząco większa niż np. 1 marca, kiedy wynosiła 994, ale od kilku dni widoczny jest trend spadkowy.

W związku ze spadkiem liczby pacjentów z COVID-19 wojewoda małopolski podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek uruchomionych w szpitalu tymczasowym w EXPO w Krakowie o 56 (o dwa moduły).

- Ostatnie dane dotyczące zajętości łóżek szpitalnych w ogóle mówią o poziomie ok. 73-75% (ok. 9,5 tys. łóżek). Poziom ten zbliżał się nawet do 80%. Podczas II fali było to ok. 60%. Dzięki szpitalom tymczasowym mieliśmy 461 dodatkowych łóżek. To dało nam spory zapas i umożliwiło leczenie zarówno pacjentów covidowych, jak i niecovidowych – dodał Łukasz Kmita.

Pierwszy krok zakłada uwolnienie około 200 łóżek covidowych - w siedmiu szpitalach w całym regionie. Decyzje dotyczące odmrożenia łóżek covidowych dotyczą następujących szpitali bazowych:

  • Szpital w Proszowicach – zmniejszenie o 18 łóżek– od 19.04.2021 r.,
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – zmniejszenie o 8 łóżek intensywnej terapii – od 20.04.2021 r. ,
  • Szpital w Brzesku – zmniejszenie o 12 łóżek – od 19.04.2021 r.,
  • Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie – zmniejszenie o 36 łóżek – od 20.04.2021 r.,
  • Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zmniejszenie o 30 łóżek – od 19.04.2021 r.,
  • 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie – zmniejszenie o 18 łóżek – od 19.04.2021 r.,
  • Szpital w Oświęcimiu – zmniejszenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych i 5 łóżek dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem – od 20.04.2021 r.

- Podstawowa decyzja o przywróceniu 8 łóżek intensywnej terapii z naszego punktu widzenia to bardzo ważna decyzja, związana z tym, że 2 tygodnie temu w momencie największego szczytu zachorowań Covid-19 musieliśmy praktycznie ograniczyć się do 4 sal operacyjnych, kiedy normalnie funkcjonuje 20. Idziemy w dobrym kierunku – mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. - Pamiętajmy, że jeśli tylko mamy objawy chorobowe, to nie czekajmy na ostatnią chwilę. Reagujmy szybko, nie czekając na pogorszenie się stanu zdrowia – dodał.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje