wtorek, 15 grudnia 2020 10:30

Zaczerwienienie skóry - przyczyny, sposoby leczenia

Autor Artykuł partnera
Zaczerwienienie skóry - przyczyny, sposoby leczenia

Zaczerwienienie skóry to objaw, który może być spowodowany przez czynniki różnego pochodzenia. Nie zawsze jest związany ze stanem chorobowym, jednak w przypadku nawracających symptomów należy ustalić przyczynę dolegliwości. Co może oznaczać zaczerwieniona skóra?

Zaczerwienienie skóry – skąd się bierze?

Zaczerwienienie skóry może mieć różne podłoże i jest to reakcja organizmu na działanie czynników pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Zaczerwienienie skóry to nic innego, jak rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest odbierane jako rumień. Dodatkowymi objawami, które zwykle towarzyszą zaczerwienieniu skóry to pieczenie, swędzenie, łuszczenie zmienionych miejsc.

Rumień w zależności od przyczyny powstania, może utrzymywać się przez różną ilość jednostek czasu. Zaczerwienienie skóry wywołane emocjami może ustąpić już po kilkudziesięciu sekundach, natomiast zaczerwienienie spowodowane poparzeniem, może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Szczególnie kłopotliwa sytuacja występuje, kiedy zaczerwienie skóry dotyczy obszarów głowy, a głównie twarzy. Stanowi to problem natury estetycznej i powoduje dodatkowy dyskomfort. Należy pamiętać, iż nieosłonięta elementami garderoby twarz, jest częścią ciała, najbardziej narażoną na kontakt z czynnikami środowiskowymi, jak np. mróz, wiatr, deszcz, czy promieniowanie ultrafioletowe.

Zaczerwienienie skóry – przyczyny powstawania

Zaczerwienienie skóry to znany każdemu z nas objaw. Czerwona skóra na twarzy i ciele pod wpływem wysiłku fizycznego, czy spożycia pikantnych potraw to zjawisko naturalne. Jeżeli jednak zaczerwienienie skóry pojawia się nagle, a przyczyna jest trudna do zidentyfikowania – nie należy lekceważyć tego objawu. Zaczerwienienie skóry może też być objawem wskazującym na zaburzenia pracy układu krążenia, co z medycznego punktu widzenia wymaga diagnostyki w kierunku chorób sercowo-naczyniowych. Nadreaktywność naczyń krwionośnych jest szczególnie widoczna na obszarze policzków od nosa do uszu, powodując odczuwanie napięcia i pieczenie zaczerwienionej skóry.

Zaczerwienienie skóry może być także spowodowane występowaniem typu cery naczyniowej, wywołane nadwrażliwością skóry lub zaburzeniem podstawowej bariery ochronnej. Terapia obejmuje wówczas opiekę dermatologiczną i zabiegi medycyny estetycznej.

Do zaczerwienienia skóry dochodzi pod wpływem działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą potęgować efekt odbierany jako rumień.

Czynniki zewnętrzne zaczerwienienia skóry:

  • warunki atmosferyczne – zmiany temperatur, mróz, upał, śnieg, deszcz, promieniowanie UV;
  • infekcja i objawy jej towarzyszące tj. gorączka i stan zapalny;
  • zakażenia grzybicze;
  • zakażenia pasożytnicze;
  • ukąszenia insektów (muszek, komarów, kleszczy);
  • poparzenie wrzątkiem, ogniem, żrącą substancją;
  • urazy mechaniczne – naruszenie naskórka, otarcia;
  • ostre przyprawy;
  • niewłaściwa dieta zawierająca alergizujące produkty;
  • spożycie alkoholu;
  • chemia gospodarstwa domowego;
  • kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała.

Czynniki wewnętrzne zaczerwienienia skóry:

  • silne emocje wywołane stresem, strachem, złością;
  • choroby skóry – trądzik różowaty;
  • choroby autoimmunologiczne np. łuszczyca;
  • alergie np. atopowe zapalenie skóry;
  • zmiany hormonalne – ciąża i menopauza;
  • starzenie skóry – wraz z wiekiem skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i zaczerwienienie.

Zaczerwienienie skóry – leczenie

Leczenie zaczerwienienia skóry jest zależne od przyczyny powstawania rumienia. Podobnie jak w przypadku innych chorób i zmian skórnych, w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki wywołujące zaczerwienienie skóry.

W ramach profilaktyki należy unikać intensywnego promieniowania UV, ostrych przypraw i przetworzonej żywności zawierającej konserwanty. Dobroczynny wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych wykazuje witamina C. Warto również zadbać o odporność organizmu i stosować preparaty lecznicze o działaniu immunomodulującym na bazie aloesu drzewiastego, pelargonii afrykańskiej i jeżówki purpurowej.

W przypadku, jeżeli zaczerwienienie skóry ma podłoże chorobowe lub przyczyna czerwonej skóry jest nieznana, należy bezwzględnie udać się po poradę do lekarza.

Więcej ciekawych porad na stronie: https://www.pelafenlek.pl

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka