środa, 6 października 2021 11:45

Zaglądamy na plac budowy mostu w Kurowie. „Zaawansowanie prac – 93%”

Autor Aleksandra Tokarz
Zaglądamy na plac budowy mostu w Kurowie. „Zaawansowanie prac – 93%”

Praca przy budowie nowego mostu w Kurowie wre. Na rzece Dunajec powstaje trzecia co do wielkości przeprawa w Polsce. Obecnie na budowanym moście układana jest warstwa ścieralna nawierzchni.

Obok Nowego Sącza powstaje jeden z największych mostów w Polsce. W ciągu drogi krajowej nr 75 pnie się w górę długa na ponad 600 metrów przeprawa, która zastąpi stary, wybudowany w 1943 roku most. Koszt jego budowy to ponad 189 milionów złotych.

Most w Kurowie, obok przeprawy na Wiśle w Kwidzynie (808,4m) i moście na obwodnicy Ostródy (677 metrów) będzie najdłuższym w Polsce. Jego całkowita długość to 602 metry, szerokość – 17,18 m.

Nowy most został zaprojektowany zgodnie z parametrami technicznymi, które są wymagane dla drogi klasy GP – główna przyspieszona. Znajduje się poniżej starego mostu, a od swojego poprzednika jest dłuższy o 200 metrów.

Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Konstrukcja oraz lokalizacja mostu umożliwia ewentualną dobudowę drugiej jezdni z dodatkowym mostem, w przypadku podjęcia decyzji o budowie nowej trasy do Nowego Sącza, czyli tzw. sądeczanki.

W ramach inwestycji zmieniony zostanie także sam przebieg drogi krajowej nr 75. Na odcinku 2 km od parkingu w Tęgoborzy do skrzyżowania w Kurowie droga zostanie rozbudowana. Zmieni się także skrzyżowanie z drogą gminną w Kurowie i parking z miejscem do ważenia pojazdów.

Co obecnie dzieje się na placu budowy? – Układana jest warstwa ścieralna nawierzchni na budowanym moście w miejscowości Kurów na rzece Dunajec. Zaawansowanie prac inżynierskich wynosi 93% - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Prace w Kurowie trwają od lipca 2019 roku. GDDKiA przewiduje, że ruch nowym mostem będzie mógł odbywać się od października. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022.

fot. GDDKiA w Krakowie

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje