środa, 18 listopada 2020 06:40

Zakażonych w Polsce może być nawet 10 razy więcej? PAN apeluje

Autor Mirosław Haładyj
Zakażonych w Polsce może być nawet 10 razy więcej? PAN apeluje

Wczoraj, 17 listopada w mediach społecznościowych opublikowane zostało stanowisko interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN, dotyczące strategii testowania pod kątem koronawirusa.

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński opublikował wczoraj stanowisko interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN, dotyczące strategii testowania pod kątem koronawirusa.

Zdaniem zespołu polski sposób testowania ogranicza się jedynie do osób, które posiadają wyraźne objawy zakażenia dróg oddechowych. W wyniku takiego postępowania nie dostarcza się informacji o prawdziwym rozmiarze epidemii w kraju, a zakażonych może być nawet dziesięć razy więcej:

-W związku z tym osoby zakażone, które nie mają objawów choroby lub mają objawy skąpe czy nietypowe, nie są identyfikowane. Szacuje się, że jest ich nawet do dziesięciu razy więcej niż raportowanych dziennie przypadków, a wiele wskazuje na to, że to właśnie te osoby są głównie roznosicielami wirusa

- czytamy we wpisie.

Co, zdaniem zespołu, należy robić?

Eksperci sugerują zmianę strategii:

W związku z tym potrzebna jest zmiana podejścia do strategii testowania w Polsce i skupienie się na testowaniu tych, które z racji swoich obowiązków zawodowych mają kontakt z wieloma osobami i mogą przyczyniać się do istotnego rozprzestrzeniania się epidemii.

Należałoby objąć testami m.in. pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych, pracowników służb komunalnych i fabryk, których funkcjonowanie jest nieodzowne dla kraju.

Zdaniem zespołu szybki dostęp do testów powinny mieć osoby, dla których zakażenie koronawirusem byłoby zagrożeniem dla zdrowia.

Poniżej pełna treść wpisu.

XXXVII. COVID-19. Stanowisko 6 Zespołu ds COVID-19 przy Prezesie PAN. Jak w walce z epidemią COVID-19 unikać ciągłego...

Opublikowany przez Jerzego Duszynskiego Poniedziałek, 16 listopada 2020

Inf.: Facebook/ Jerzy Duszyński

Polska

Polska - najnowsze informacje