środa, 2 września 2020 13:02

Zalety podłogi drewnianej w domu

Autor Głos 24
Zalety podłogi drewnianej w domu

Od wielu lat na rynku wyposażenia mieszkań królują wyroby masowej produkcji, które oprócz korzystnych cen cechuje często niska jakość i powtarzalność wzorów. Dlatego coraz bardziej cenione stają się solidne i oryginalne produkty z naturalnych surowców. Jakie są zalety podłóg z naturalnego drewna?

Inwestycja na lata

Drewniane podłogi wykonywane są z wielu gatunków drewna o różnej twardości. Z twardością wiąże się zaś odporność na uderzenia i zarysowania. Użycie surowca o odpowiednim współczynniku BHN pozwoli cieszyć się posadzką przez kilkadziesiąt lat. Aby deski podłogowe przez długi czas pozostały w dobrej kondycji, trzeba jednak pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Na szczęście w tej kwestii zawsze można liczyć na rady producentów podłóg.

Zapewnienie drewnianej posadzce trwałości nie jest możliwe bez dopasowania rodzaju materiału do przeznaczenia pomieszczenia. Miękkie drewno, takie jak sosna, olcha lub brzoza sprawdzi się bowiem w innych sytuacjach niż drewno twarde, takie jak dąb lub możliwie najtwardsza jatoba. Tych pierwszych spokojnie można użyć w sypialni, nie nadadzą się jednak do pomieszczeń, w których chodzi się w butach. Należy również zwrócić uwagę na to, jak dany gatunek reaguje na zmiany temperatury i wilgotności.

Podłogi drewniane kasetony

Nie tylko walory estetyczne

Duży wybór rodzajów podłóg drewnianych i wzorów ich ułożenia zapewni każdemu wnętrzu unikalny wygląd. Zdecydować się można na podłogę z desek lub paneli. Do wyboru są również parkiety i mozaiki układane z odpowiednich klepek czy listewek. Wyjątkowo istotny jest wybór wzoru ułożenia podłogi. Najbardziej popularne są:

  • wzór angielski prosty lub diagonalny,
  • Jodełka Francuska lub Węgierska
  • cegiełka,
  • drabinka,
  • szachownica.

Rodzaj ułożenia wpływa oczywiście na podkreślenie charakteru wnętrza i musi być dopasowany zarówno do jego wielkości, jak i stylu. Elementy we wzorze angielskim prostym ułożone w kierunku padania światła pozwolą podkreślić walory estetyczne drewna. Z kolei ułożenie podłogi w cegiełkę dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Oprócz aspektów wizualnych odpowiedni dobór ułożenia ma też zastosowanie praktyczne. Niektóre gatunki drewna zmieniają swoją objętość pod wpływem wilgoci. Aby zapobiec odkształceniu podłogi, zaleca się ułożenie jej w jodełkę, cegiełkę lub szachownicę.

Jak wybrać najlepszą podłogę

Wybór podłogi drewnianej posiada mnóstwo zalet. Jest to również duża inwestycja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Najbezpieczniej jest zdecydować się na usługi sprawdzonych producentów. Świat Podłóg to firma, która istnieje na rynku ponad 25 lat. W jej ofercie odnaleźć można wszelkiego rodzaju wyroby, które zapewnią wnętrzu unikalny wygląd i zadowolenie z użytkowania. Przy wyborze usługodawcy warto zwrócić uwagę na kompleksowe podejście. Wiele korzyści płynie bowiem z wyboru firmy, która oprócz produkcji wyrobów drewnianych współpracuje z architektami. Osoby potrzebujące porady z zakresu doboru produktów lub ich pielęgnacji, zawsze mogą liczyć na porady ekspertów. Podejmując decyzję warto więc postawić na stabilność i doświadczenie.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje