wtorek, 4 stycznia 2022 10:01

Zaraziłeś się Omikronem? Sprawdź, jak leczyć go w domu

Autor Głos 24
Zaraziłeś się Omikronem? Sprawdź, jak leczyć go w domu

Nowa mutacja koronawirusa (Omikron) określana jest jako wysoce zaraźliwa. Wyjaśniamy, jak sobie z nią poradzić.

Pojawienie się Omikronu sprawiło, że nawet lekarzom ciężko jest odróżnić zwykle przeziębienie od zakażeniem nową mutacją koronawirusa. Omikron, choć wysoce zaraźliwy, ma łagodniejszy przebieg niż wcześniejsze mutacje.

Omikron w domu? Jak go leczyć?

W przypadku zakażenia nowym wariantem najważniejszy jest odpoczynek. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Do diety warto włączyć wodę, zupę, soki owocowe, herbaty. Warto wspomnieć, że płyny często pomagają w złagodzeniu pojawiającego się podczas zakażenia bólu gardła. Odpowiednio nawodniony organizm łatwiej rozrzedza śluz. Zaraz po płynach warto przyjrzeć się diecie.

– Jedz zdrowo. Twoje ciało potrzebuje dobrego odżywiania, by wspierać układ odpornościowy. To nie czas, by pomijać owoce i warzywa

– przypomina cytowany przez medonet.pl prof. Lee Green, kierownik wydziału medycyny rodzinnej na Uniwersytecie Alberty (Kanada).

Podczas zakażenia warto zrezygnować z papierosów oraz zadbać o to, by nie wdychać dymu papierosowego. Warto również unikać leżenia na plecach.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W przypadku problemów z oddychaniem, utrudniającego mówienie kaszlu a także bólu lub ucisku w klatce piersiowej, warto zgłosić się do lekarza. Sygnałem ostrzegawczym dla osoby zakażonej oraz jej bliskich powinny być zmiany w świadomości i zachowaniu (np. trudność w obudzeniu chorego, zmiany w sposobie mówienia). Zkonsultacji lekarskiej należy również skorzystać, gdy pojawi się gorączka powyżej 39 st. C. oraz jeśli ciśnienie tętnicze krwi spadnie poniżej 90/60 mmHg (jeśli chory zazwyczaj ma wyższe).

Zdaniem Noela Gibney’a emerytowanego profesora Uniwersytetu Alberty, warto zaopatrzeć się w pulsoksymetr. Urządzenie to pomoże określić poziom tlenu we krwi, dzięki czemu chory w porę dowie się o pogarszającym się stanie zdrowia.

W Polsce realizowany jest programie DOM (Domowa Opieka Medyczna), który umożliwia monitoring zdrowia zakażonego koronawirusem. Na stronie NFZ napisano:

-Pulsoksymetr trafia do ciebie bezpłatnie. Gdy ukończyłeś 55 lat, automatycznie kwalifikujesz się do programu i otrzymasz urządzenie do domu pocztą. Jeśli jeszcze nie masz 55 lat, możesz zamówić pulsoksymetr przez internet lub przez kwalifikację przeprowadzoną przez lekarza POZ.

Inf.: medonet.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka