czwartek, 30 grudnia 2021 08:13

Zaskakująca decyzja. To państwo znosi kwarantannę! Jest jednak pewne ale...

Autor Marzena Gitler
Zaskakująca decyzja. To państwo znosi kwarantannę! Jest jednak pewne ale...

Włoski rząd podjął zaskakującą decyzję. Osoby po kontakcie z zakażonym nie będą trafiać na kwarantannę. Jest jednak pewien warunek. Dodatkowe ograniczenia dotkną też niezaszczepionych.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że osoby, które miały kontakt z osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem trafiają na kwarantannę. Tak jest w Polsce i tak do tej pory było we Włoszech. Władze postanowiły jednak to zmienić, wprowadzając jednocześnie inne obostrzenia.

Od 10 stycznia z kwarantanny będą zwolnione osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym koronawirusem. Dotyczy to jednak osób, które w ciągu ostatnich czterech miesięcy: albo zaszczepiły się, albo są po trzeciej dawce szczepienia lub wyzdrowiały. Osoby te mają jednak do dziesiątego dnia od ostatniego kontaktu z kimś zakażonym obowiązek zakładania masek FFP2 i wykonania test na obecność koronawirusa po pięciu dniach kontaktu z zakażonym.

Bez paszportu covidowego nie pojedziesz!

Jednocześnie we Włoszech zaostrzono stosowanie przepustki sanitarnej, wystawionej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia z COVID-19. Od 10 stycznia będzie konieczna przy meldowaniu się w hotelach i pensjonatach, do wstępu na imprezy organizowane po uroczystościach cywilnych i religijnych, targi, kongresy, skorzystania z wyciągów i stoków narciarskich, basenów, obiektów sportowych i placówek kultury. Dodatkowo bez jej posiadania nie będzie można skorzystać z żadnych środków transportu, także lokalnego.

fot. Pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje