sobota, 22 stycznia 2022 12:04

"Zawalił się budynek szpitala! W środku było 7 osób"! Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Zawalił się budynek szpitala! W środku było 7 osób"! Spokojnie, to tylko ćwiczenia

W czwartek (20 stycznia) w nieużytkowanych budynkach szpitala powiatowego przy ul. Karmelickiej 5 odbyła się pierwsza część ćwiczeń z psami ratowniczymi. Zajęcia zostały organizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendę Powiatową PSP w Wadowicach oraz Starostwo Powiatowe.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zamieścił na swoim fanpage'u wpis rozpoczynający się słowami:

– Zawalił się budynek starego szpitala w Wadowicach! Pod gruzami znalazło się siedem osób! W akcji uczestniczyło m.in. siedem zespołów z psami ratowniczymi.

Chodzi oczywiście o scenariusz Małopolskich Warsztatów Kynologii Ratowniczej Straży Pożarnych, które w czwartek (20 stycznia) były organizowane na terenie starego szpitala.

Tematem warsztatów szkoleniowych była praca psów ratowniczych podczas akcji poszukiwawczych na gruzowiskach z wykorzystaniem pozostałych dziedzin ratownictwa (działania poszukiwawczo-ratownicze, ratownictwo wysokościowe i inne). Zespoły ratownicze (przewodnik i pies) doskonaliły umiejętności poszukiwawczo-ratownicze w warunkach najbardziej zbliżonych do gruzowiska zawalonego budynku. W ramach prowadzonych ćwiczeń doskonalono m.in. transport przewodnika z psem ratowniczym na wyższe kondygnacje przy użyciu drabin, prowadzono trening przeszukania z wykorzystaniem pozorantów i manekinów oraz przygotowywano zespoły do wielogodzinnych działań.

W warsztatach uczestniczyło siedem zespołów ratowniczych (ratownik i pies) w klasie 1 specjalności gruzowiskowej oraz pięciu kandydatów na zespoły ratownicze specjalności gruzowiskowej klasy 0. Zespoły ratownicze przyjechały z SGPR Nowy Sącz, OSP Wieprz, OSP Kęty, OSP Mników i OSP Goszcza. Oprócz tego w ćwiczeniach brały udział OSP Klecza, OSP Chocznia oraz JRG nr 3 z Krakowa. Całość przedsięwzięcia wspierali pozoranci z OSP Roczyny, OSP Bieruń, OSP Mucharz, OSP Wieprz, OSP Maków Podhalański, OSP Sucha Miasto oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wadowicach i Urzędu Miejskiego w Wadowicach.

Na terenie nieużytkowanych budynków szpitala powiatowego przy ul. Karmelickiej 5 odbyła się dzisiaj pierwsza część ...

Opublikowany przez Powiat Wadowicki Czwartek, 20 stycznia 2022

Inf. i foto: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje