– To co aktualnie dzieje się w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów wskazuje, że w tym roku możemy liczyć się z jeszcze większą liczbą potrzebujących – mówi Jan Kościuszko, restaurator, pomysłodawca i organizator Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. 26 edycja tej szczególnej imprezy odbyła się dzisiaj na Rynku Głównym w Krakowie.
O godzinie 11.00 na Rynku Głównym od strony pomnika Adama Mickiewicza rozpoczęła się XXVI Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących w Krakowie, która wpisała się już w kalendarz miejskich przedświątecznych wydarzeń. Od wielu lat tę wigilię przy udziale miasta organizuje Jan Kościuszko, krakowski restaurator i filantrop. W otwarciu udział wziął Jan Kościuszko, główny organizator i pomysłodawca Wigilii, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
– W tym roku jeszcze bardziej wszyscy potrzebujemy miłości, bliskości i ciepła. Dotyczy to każdego, bez wyjątku. Dlatego do wspólnego stołu zapraszamy wszystkich, niezależnie od tego, co i ile posiadają oraz skąd pochodzą. Chcemy choć na chwilę zapomnieć o tym co złe, co dzieli, a miejsce tego zająć dobrym słowem i wspólnym świętowaniem przy wigilijnych potrawach. Ciepły posiłek w tym dniu, w towarzystwie sprzyjających sobie ludzi, nie powinien być przywilejem tylko dla wybranych, a pewną, nieoderwalną częścią świąt – podkreśla Jan Kościuszko.
Jak wynika z tegorocznego raportu EAPN Polska „Poverty Watch 2022” szacuje się, że ubóstwo w naszym kraju może wrócić do poziomu z 2015 r. W roku 2021, liczba Polaków, którzy żyli w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o około 400 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak, jeśli tegoroczne szacowania się potwierdzą ta liczba nie dość, że wróci do wartości sprzed 2 lat, to jeszcze wzrośnie o ponad 600 tys. i dobije nawet do 2,6 mln. Według szacunków w Krakowie żyje nawet ponad 2,5 tys. osób w kryzysie bezdomności.
– To co aktualnie dzieje się w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów wskazuje, że w tym roku możemy liczyć się z jeszcze większą liczbą potrzebujących, którzy ze względu na wysokie koszty życia i bezdomność dołączają do nas przy wigilijnym stole na Rynku Głównym. Co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji świątecznych potraw i paczek. Nie chcemy żeby ani w tym dniu i ani w te święta w Krakowie, ktokolwiek był głodny – dodaje Kościuszko.
Oprócz ciepłych posiłków, jak co roku rozdawane są specjalnie przygotowane paczki, w których znajdą się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Na wszystkich chętnych, czeka w tym dniu także bezpłatna opieka medyczna. Można z niej skorzystać w specjalnie utworzonym szpitalu polowym, który stanął na płycie Rynku, dzięki wsparciu i pomocy strażaków z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP.
– Po latach pandemii COVID-19 wielu potrzebujących nie miało jeszcze okazji sprawdzić swojego stanu zdrowia, stąd nasza inicjatywa i gotowość kilkudziesięciu wolontariuszy – podkreśla dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.
W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna bedą wykonywać m.in. badania krwi, EKG czy USG brzucha. W akcję zaangażowani są lekarze i wolontariusze z Fundacji Przystań Medyczna, Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonu Maltańskiego i Klubu Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wigilia potrwa do godziny 16.00.
fot: Dominik Gębka