wtorek, 11 sierpnia 2020 08:41

[Zdjęcia] W Miechowie odbył się 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] W Miechowie odbył się 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Tradycyjnie już, 7 sierpnia na miechowskim Rynku odbyło się powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

W tym roku, ze względu panującą pandemię koronawirusa, wydarzenie zostało ograniczone do spotkania z przedstawicielami Kadrówki i odbyło się zgodnie obowiązującymi zasadami (ograniczeniami).

Po odegraniu hymnu państwowego przez miechowską Orkiestrę Sygnał, uczestników I Kompanii Kadrowej powitali wspólnie przedstawiciele samorządu gminy Miechów i powiatu miechowskiego - Burmistrz Dariusz Marczewski i Wicestarosta – Paweł Osikowski. Komendant Marszu - Dionizy Krawczyński zaznaczył, że w tym roku jest to wyjątkowe spotkanie:

Jest nas tutaj dzisiaj garstka, ale z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku też wyszła garstka, aby budzić Polaków do niepodległości

–mówił komendant Krawczyński.

Na miechowskim Rynku obecni byli kawalerzyści, przedstawiciele dowództwa marszu i drużyny marszowe, które przedostatni punkt kontrolny miały przy pomniku z Orłem, tu też samodzielnie zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Podczas tegorocznego spotkania uczestników Kadrówki Medalami 100-lecia 27. Pułku Ułanów zostali odznaczeni Anna Wegner, Leszek Marcinkiewicz i Adrian Natora. Medale wręczył Maciej Downar-Zapolski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, syn rotmistrza Zdzisława Nurkiewcza, dowódcy 27.Pułku Ułanów.

Po zakończonej uroczystości w rynku przedstawiciele samorządu gminy i powiatu miechowskiego, miechowianie oraz delegacja kadrówki udali się na Plac T. Kościuszki przed budynek Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam przy tablicy, upamiętniającej rolę Józefa Piłsudskiego i Komisariatu Rządu Narodowego w Miechowie złożono kwiaty.

Inf. i foto: UM Miechów

Miechów - najnowsze informacje