poniedziałek, 25 marca 2024 05:55

Żeby nie było nocnego klubu, Hala Targowa zostanie wpisana do rejestru zabytków

Autor Mirosław Haładyj
Żeby nie było nocnego klubu, Hala Targowa zostanie wpisana do rejestru zabytków

Wojewódzka konserwator zabytków wszczęła postępowanie w sprawie wpisania budynku Hali Targowej do rejestru zabytków ze względu na jej szczególny charakter.

22 marca ubiegający się o tytuł prezydenta miasta Andrzej Kulig przekazał:

- Mam dla mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców Grzegórzek bardzo dobrą informację. Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli.

Wiceprezydent odbył w piątek spotkanie z wojewódzką konserwator zabytków, która poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków, ze względu na jej szczególny charakter.

-Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny. Wierzę, że w ten symboliczny sposób przejdziemy do realizacji planu rewitalizacji całego otoczenia hali, ulicy Grzegórzeckiej i Wesołej, czyniąc z tego miejsca kolejny salon Krakowa

- powiedział Andrzej Kulig.

Informację potwierdził Urząd Miasta, publikując na swojej stronie komunikat.

Hala Targowa

Władze Krakowa postanowiły w drugiej połowie lat 20. wyprowadzić handel spożywczy z miejskich kramów i jatek. W związku z tym zdecydowano stworzyć dla niego miejsce odpowiadające wymogom sanitarnym. Inspiracją dla zatrudnionych w Urzędzie Budownictwa Miejskiego architektów (Edward Kreislera i Czesława Boratyńskiego) była podróż do Czech i Niemiec, którą odbyli w 1928 r. Po delegacji zdecydowano, by w Krakowie wybudować aż trzy obiekty: przy ul. Kalwaryjskiej i ul. Krasickiego, przy Rynku Kleparskim oraz przy zbiegu ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.

W rezultacie przeprowadzonej przez nich delegacji, Rada Miasta Krakowa zdecydowała aby wybudować w Krakowie trzy obiekty o tejże funkcji; przy Rynku Kleparskim, w Podgórzu, przy ul. Kalwaryjskiej i ul. Krasickiego oraz trzeciego, największego, który miał zostać umieszczony na tzw. gruntach poaugustiańskich, przy zbiegu ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka