wtorek, 7 marca 2023 15:55

Zmarł Stanisław Nowacki, były burmistrz Myślenic, związany z Niepołomicami

Autor Marzena Gitler
Zmarł Stanisław Nowacki, były burmistrz Myślenic, związany z Niepołomicami

marca zmarł Stanisław Nowacki – samorządowiec, polityk, były burmistrz Myślenic, od 2008 roku związany z Urzędem Miasta i Gminy w Niepołomicach. Miał 67 lat.

Stanisław Nowacki urodził się 12 września 1956 roku w Trzemeśni k. Myślenic. Był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi WSP w Krakowie. Od września 1980 roku był członkiem „Solidarności”. Był założycielem Koła „S” i inicjatorem Komitetu Założycielskiego. Był odpowiedzialny za struktury związkowe w oświacie. Kolportował niezależne wydawnictwa w ramach tzw. sieci ABC, m.in. „Gońca Małopolskiego” i „Tygodnik Solidarność”.

W latach 1992-1998 był burmistrzem Myślenic, działał także w samorządzie powiatowym – był radnym powiatu myślenickiego w latach 1998-2006.

Od 2008 roku był związany z Urzędem Miasta i Gminy w Niepołomicach. Początkowo był głównym specjalistą do spraw odnawialnych źródeł energii, a następnie do spraw energetycznych. Był odpowiedzialny za prowadzenie projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz w domach prywatnych” w ramach Funduszu Szwajcarskiego. To dzięki niemu udało się zamontować prawie 4 tys. instalacji solarnych na domach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej w czterech małopolskich gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów.

Od 2 kwietnia 2013 roku był kierownikiem Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej, a od 1 stycznia 2021 głównym specjalistą w Wydziale inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Zasiadał w Zarządzie Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Był też współzałożycielem Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa w Mszanie Dolnej.

Stanisława Nowackiego pożegnało środowisko małopolskiej Solidarności. Wyrazy współczucia najbliższym złożył Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka i starosta myślenicki Józef Tomal i Przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego Jan Żaba wraz z radnymi powiatowymi oraz Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Pożegnanie Stanisława Nowackiego odbędzie się w czwartek, 9 marca. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12 w kościółku św. Jakuba na Stradomiu w Myślenicach, a ostatnie pożegnanie o godz. 13.30 na cmentarzu parafialnym w Wiśniowej.

fot. UMiG Niepołomice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka