czwartek, 20 kwietnia 2023 11:16

Zmiany klimatyczne odbijają się nie tylko na krajobrazie, ale także na naszym zdrowiu. Dzień Ziemi 2023 w Norwidzie

Autor Julia Banaś
Zmiany klimatyczne odbijają się nie tylko na krajobrazie, ale także na naszym zdrowiu. Dzień Ziemi 2023 w Norwidzie

Przeciętny Polak produkuje rocznie średnio 358 kg śmieci. Chociaż recykling stał się naszym słusznym obowiązkiem, wciąż recyrkulacji podlega nieco ponad 26 procent odpadów. Do tego dochodzą inne problemy: nadmierne wyzyskiwanie zasobów naturalnych, produkcja spalin, czy nieodwracalne zmiany klimatyczne.

Stąd nieoceniona rola edukacji przyrodniczej. Ośrodek Kultury Norwida od wielu lat skutecznie łączy troskę ekologiczną z nauczaniem kulturowym – trudno by nie świętował tegorocznego Dnia Ziemi. Obchody rozpocznie 21 kwietnia o godzinie 9:00 od akcji społecznej „Czysty Fort 48”, podczas której najmłodsze i najmłodsi zadbają o tereny parkowe okalające fort.

Następnego dnia, 22 kwietnia, w Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14) odbędzie się piknik rodzinny (16:00-19:00), w ramach którego zaplanowano warsztaty tworzenia komiksu z Kamilem Wrzeszczem i Katarzyną Żurawską, zajęcia z budowania domków dla owadów z Magdaleną Lis. Nie zabraknie też akcentów muzycznych, opartych na motywach przyrodniczych, czy warsztatu dla młodych obserwatorów i obserwatorek przyrody. Dorośli – wraz z dr. Piotrem Skindzierem – staną „Oko w oko z gwiazdami”, dokonując obserwacji nieba (22 kwietnia, 20:00). Spragnieni kontaktu z przyrodą będą mogli wziąć udział w rodzinnym spacerze po Łąkach Nowohuckich (23 kwietnia, 15:00) z Magdaleną Kuś z Pracowni z Barwinkiem. 22 kwietnia w ARTzonie (os. Górali 4) odbędzie się już szósta odsłona wydarzeń z cyklu „Halo! Tu Ziemia!”. To będzie czas kreatywności – zaplanowano ekologiczne warsztaty: „Firanowe worki i woreczki” (10:00-10:40 i 10:50-11:30) „Geometryczne plecionki” (10:00-12:00) i „Podręczne ogrody” (10:00-11:30).

– Co rok spotykamy się z mieszkańcami i mieszkankami dzielnicy, by inicjować działania kreatywno-recyklingowe i przekazać wiedzę o ekologii, dobrze się przy tym bawiąc – mówi Julia Lachiewicz, pracowniczka ARTzony.

Obchody zakończy spotkanie w Krakowskim Centrum Klimatycznym (27 kwietnia, 18:00). Elżbieta Urbańska-Kłapa, kierowniczka Pracowni Animacji Ekologicznej, opowie o nowohuckich terenach zielonych i publikacji „Nowa Huta od NATURY strony”, prezentującej unikatowość projektu urbanistycznego dzielnicy oraz jej różnorodność przyrodniczą.

Fot. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka