wtorek, 10 października 2023 07:50

ZSZ w Grybowie: Nasz uczeń został studentem Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere!

Autor Patryk Trzaska
ZSZ w Grybowie: Nasz uczeń został studentem Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere!

Miłosz Lichoń - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowa został studentem Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere w roku szkolnym 2023/2024. Jest to ogromne wyróżnienie dla ucznia V klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Dla Miłosza Lichonia z V klasy Technikum Żywienia i Usług  Gastronomicznych gotowanie jest pasją i sztuką. Właśnie dlatego  przystąpił do eliminacji II edycji Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere w  czerwcu 2022 r., zdał dwuetapowy egzamin w Warszawie i został  zakwalifikowany w poczet 24 studentów Akademii spośród 55 chętnych  uczniów ze szkół gastronomicznych z różnych stron  Polski, m.in. z  Poznania, Opola, Żychlina, Tarnowa, Kielc, Łodzi, Warszawy, Mińska  Mazowieckiego, Pomiechówka.

– Akademia Mistrzów Smaku by Belvedere pomaga rozwijać umiejętności  zawodowe w branży gastronomicznej uczniów szkół ponadpodstawowych.  Program obejmuje wiedzę praktyczną i teoretyczną wykraczającą poza  typową wiedzę szkolną, ułatwiającą młodym ludziom start na rynku pracy.  Pomagają w tym trenerzy i eksperci kulinarni. Studia trwają 9 miesięcy, a  zjazdy będą odbywać się dwa razy w miesiącu – mówi Lesław Tarasek,  dyrektor ZSZ w Grybowie.

Pierwsze zajęcia połączone  z uroczystą inauguracją roku akademickiego odbyły się właśnie w Warszawie w Łazienkach Królewskich. Miłoszowi towarzyszył dyrektor szkoły Lesław Tarasek i nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Magdalena Mordarska. Tematyką zajęć były ryby i owoce morza. Warsztaty odbyły się w Restauracji Belvedere, a prowadził je trener kulinarny Tomasz Łagowski. Studenci przygotowywali potrawy z  surowców najwyższej jakości, m.in. z łososia, krewetek, mule, kalmarów,  przegrzebków. Miłosz jest zafascynowany studiami, wiąże z nimi swoją  przyszłą karierę zawodową, bo jak sam zdradził, w przyszłości chciałyby  otworzyć własną restaurację i być w niej szefem kuchni.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka