środa, 10 listopada 2021 10:50, aktualizacja 3 lata temu

10 listopada – Dzień Jeża. Jak możemy im pomóc przetrwać zimę?

Autor Głos 24
10 listopada – Dzień Jeża. Jak możemy im pomóc przetrwać zimę?

Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza, jeże zaczynają swój pięciomiesięczny okres hibernacji. Choć słyną ze swojego sprytu i zaradności, mogą potrzebować naszej pomocy w przygotowaniu się do snu zimowego. Z okazji Dnia Jeża, przedstawimy wam te kolczaste zwierzątka.

Po co pomagać jeżom?

Choć często możemy zobaczyć rysunki jeża z jabłkiem, bardzo sporadycznie żywi się on tymi owocami. Na co dzień jego pokarmem są ślimaki, dżdżownice, owady, a nawet węże i jaszczurki. Nic więc dziwnego, że jego rola w naszym ekosystemie jest znacząca, a sam często pomaga nam utrzymać porządek w naszym ogrodzie.

Jak pomóc jeżom przetrwać zimę?

W swoim środowisku naturalnym, jeże spędzają zimę w stertach liści i patyków, żywopłotach a nawet szopach. Jeśli posiadasz własne podwórko, pamiętaj, aby po grabieniu liści nie wyrzucać ich do kosza! Znajdź spokojne miejsce, w którym jeż będzie mógł bezpieczne spać i ułóż kopczyk z liści. U podstawy możesz położyć kilka patyków, desek czy zrębki drewna.
Kolejną opcją jest domek dla jeża. Możesz kupić już gotowy (koszt 40 - 80 złotych) lub zbudować go sam. W internecie znajdziesz mnóstwo poradników jak go wykonać.

Spotkałeś jeża, który jeszcze nie śpi pomimo niskich temperatur?

Czas zapadania w sen zimowy przez jeże przypada na przełom października i listopada. Jeśli spotkałeś w swojej okolicy jeża, który pomimo niskich temperatur dalej nie śpi i jest widoczny dla przechodniów, powinieneś jak najszybciej mu pomóc! Brak hibernacji może świadczyć o chorobie lub osłabieniu. Powinieneś to zgłosić do lokalnego stowarzyszenia opieki nad zwierzętami lub zawiadomić straż miejską. Jeżeli masz czas i możliwości, możesz też zanieść go do pobliskiego weterynarza, zajmującego się dzikimi zwierzętami. Delikatnie złap jeża przez materiał (bez zabezpieczenia możesz zranić się kolcami), wsadź go do pudełka, podaj wodę i pozwól mu odpocząć. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są domowymi pupilami.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka