wtorek, 3 września 2024 14:35

10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do szkoły. Czy prezydent da zielone światło dla inwestycji?

Autor Artykuł partnera
10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do szkoły. Czy prezydent da zielone światło dla inwestycji?

9 września krakowscy radni z Górki Narodowej spotkają się z prezydentem Aleksandrem Miszalskim. Chcą przekonać go, żeby w budżecie miasta znalazły się środki na rozpoczęcie prac przygotowawczych, niezbędnych, aby ruszyć z budową wyczekiwanej szkoły na tym osiedlu. W najbliższych latach zamieszka tu ok. 10 tysięcy nowych mieszkańców, w dużej części rodzin z małymi dziećmi. Sprawi to, że potrzeba wybudowania nowej szkoły stanie się jeszcze pilniejsza.

Temat powstania obiektu edukacyjnego na krakowskiej Górce Narodowej powraca w mediach regularnie. Od kilku lat jest to najdynamiczniej rozwijająca się część miasta, dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami. Wszyscy, począwszy od tutejszych mieszkańców, na przedstawicielach lokalnych władz skończywszy, zdają sobie sprawę, że jedyne, czego obecnie tu brakuje, to odpowiedni dostęp do kultury i edukacji.

Pilna potrzeba

Potrzeba inwestycji w tym miejscu jest niezaprzeczalna. Jednocześnie jednak wraz z kolejnymi latami wypierana jest ona z budżetu przez inne, większe zadania. Odkąd wiadomo już na pewno, że obiekt powstanie, a więc od lipca 2021 roku, w budżecie miasta na kolejne lata albo nie znajdują się środki (jak w roku bieżącym), albo wyłącznie „symboliczne” (na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej w 2022 roku). Wciąż też radni czekają na uchwalenie planu miejscowego „Górka Narodowa ul. Banacha I, II, III i IV”.

Jak mówi radny Grzegorz Stawowy, rozpoczęcie prac nad szkołą wymaga dodatkowo wcześniejszej przebudowy ośrodka wychowawczego zlokalizowanego na działce, na której w przyszłości ma powstać placówka oświatowa. – Żeby szkoła mogła zacząć być realizowana, trzeba najpierw przebudować zlokalizowany tu ośrodek opiekuńczo-wychowawczy – tłumaczy radny. – Na ten cel z budżetu miasta trzeba najpierw przeznaczyć ok. 70 milionów złotych. Pieniądze wydane zostaną na wyburzenie dotychczasowego budynku, zaprojektowanie i wybudowanie nowego, wraz z towarzyszącym mu internatem. Dopiero w kolejnym kroku zabezpieczone będzie musiało zostać co najmniej drugie tyle pieniędzy na budowę placówki oświatowej - dodaje.

  • Zobacz też:
Jest nowy pomysł, jak przyspieszyć budowę szkoły na Górce Narodowej
Północ Krakowa to od kilku lat bez wątpienia najdynamiczniej rozwijająca się część miasta. Mieszkańcom brakuje dostępu do usług kulturalno-oświatowych

Jak przedstawia się przyszłość?

Ze strony przedstawicieli miasta nie ustają zapewnienia, że prędzej czy później szkoła na Górce Narodowej powstanie. Trudno jest jednak wskazać termin, w którym można spodziewać się rozpoczęcia prac, jak i oddania inwestycji do użytku. – Sytuacja finansowa miasta powoduje, że na inwestycję wciąż brakuje środków. Wiadomo jednak, że niektóre etapy powinny i mogą mieć już miejsce – jak choćby starania o uzyskanie pozwolenia: najpierw na przebudowę zlokalizowanego tu ośrodka wychowawczego, a następnie budowę placówki oświatowej – mówi Grzegorz Stawowy.

Jak duże jest to osiedle wskazuje choćby fakt, że ponad pół miliona pasażerów skorzystało z nowej linii tramwajowej do Górki Narodowej na odcinku od pętli przy ul. Papierni Prądnickich do Krowodrzy Górki w październiku 2023 roku, w pierwszym miesiącu funkcjonowania komunikacji tramwajowej w tej części miasta. W ostatnim czasie na grupie facebookowej Inicjatywa Górka Narodowa pojawił się post z mapą. Zaznaczone zostały na niej inwestycje mieszkaniowe, które są już w trakcie realizacji (m.in. osiedle Ozon, które na północy Krakowa powstaje już od lat), lub których budowa w najbliższym czasie ma się rozpocząć (inwestycje YIT Development czy Super Krak). Analizując te plany, można wywnioskować, że w najbliższych latach zamieszka tu ok. 10 tysięcy nowych mieszkańców, w dużej części rodzin z małymi dziećmi. Sprawi to, że potrzeba wybudowania nowej szkoły stanie się jeszcze pilniejsza. Pocieszające jest jednak to, że zarówno radni, jak i mieszkańcy, nie ustają w staraniach, by stało się to jak najszybciej.

Screen postu z mapką inwestycji na Górce Narodowej / Fb. Inicjatywa Górka Narodowa

Kluczowe spotkanie

Jak zapowiada Grzegorz Stawowy, który w ubiegłej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego komisji Planowania Przestrzennego w Radzie Miasta, na 9 września zaplanowane zostało spotkanie w kwestii zadań priorytetowych dla poszczególnych części miasta. Wraz z obecnym przewodniczącym Rady Miasta Jakubem Koskiem, radni zamierzają przekonywać wtedy prezydenta Krakowa, jak kluczowe dla Górki Narodowej jest powstanie tu szkoły. Mają nadzieję, że ich starania po raz kolejny przyniosą pozytywny oddźwięk. Podobnie, jak wydarzyło się to pod koniec czerwca, kiedy przekonali prezydenta Aleksandra Miszalskiego do wygospodarowania brakujących środków na budowę nowego obiektu sportowego na terenie Clepardii.

– Po tym spotkaniu rozpoczną się również zaawansowane prace nad budżetem na nadchodzący rok. Najpewniej wiadomo będzie już wtedy, jak wygląda przyszłość obiektu na Górce Narodowej. Dowiemy się też, jak przedstawia się perspektywa rozwoju sytuacji finansowej miasta, a w konsekwencji czy możliwe będzie przyspieszenie przebudowy ośrodka wychowawczego i rozpoczęcie budowy szkoły na Górce Narodowej konkluduje Grzegorz Stawowy.

Robert Siemiński, fot. Mateusz Łysik/ Pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka