piątek, 2 lipca 2021 07:12

Usmażył jajecznicę na gorącej płycie krzeszowickiego rynku. Tym kończy się betonowanie miast

Autor Aleksandra Tokarz
Usmażył jajecznicę na gorącej płycie krzeszowickiego rynku. Tym kończy się betonowanie miast

19-letni Kacper Ropka z Krzeszowic dość dosadnie pokazał, czym kończy się betonoza. Na nagrzanej płycie krzeszowickiego rynku w ciągu 80 minut zrobił jajecznicę. Działania nastolatka to apel do władz miasta - po wycięciu drzew w miastach panuje bowiem upał nie do zniesienia.

Kolejne miasta decydują się na modernizację placów i rynków, które mają ożywić przestrzeń, a w rezultacie zamieniają się w rozgrzaną patelnię. Podobnie jest w Krzeszowicach.

- Kilkanaście lat temu krzeszowicki rynek wyglądał zupełnie inaczej, było bardzo dużo drzew, które dawały cień. A tam, gdzie są drzewa, temperatury są niższe. Niestety, w pewnym momencie dawna władza postanowiła popsuć rynek betonem, bo to "nowoczesne" tłumaczył Kacper Ropka w rozmowie z TVN24.

W ramach apelu do władz nastolatek zabrał na krzeszowicki rynek patelnię, wbił do niej jajka, położył na rozgrzanej płycie i czekał. Po chwili jajka zaczęły się ścinać. Jajecznica była gotowa dokładnie po 80 minutach. - Nie znam się za bardzo na rodzajach jajecznic, ale podobno białko wygląda tak, jakby było usmażone na kuchence gazowej, co oznacza, że temperatura musiała być bardzo wysoka – stwierdził w rozmowie z TVN24.

Zabetonowana, nagrzewająca się przestrzeń miasta może być niebezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców. W związku z tym w sieci pojawiła się petycja do władz Krzeszowic.

"Zwracamy się z wnioskiem o zasadzenie sadzonek drzew i krzewów na terenie Krzeszowic - piszą mieszkańcy. - Jako mieszkańcy ale i również osoby zainteresowane walorami przyrodniczymi Gminy Krzeszowice prosimy o zasadzenie sadzonek drzew i krzewów na terenie Krzeszowic i Gminy Krzeszowice. Niestety ostatnimi czasy my mieszkańcy Gminy Krzeszowice obserwujemy że na terenie Parku Bogackiego i Parku Dzikich Plant i również w okolicach dworca PKP odbywają się prace związane z wycinką drzew związanych z różnymi powodami. Dlatego też zwracamy się z prośbą o zasadzenie jak najwięcej zieleni. Przypominamy że drzewa w przestrzeni publicznej spełniają bardzo ważną funkcję Pochłaniają  dwutlenek węgla i inne substancje toksyczne ,dostarczają  tlen, łagodzą  skutki wysokich temperatur, wspomagają retencję ,zatrzymują  i neutralizują  zapylenia  i nawilżają powietrze".

Petycję można podpisać TUTAJ.

fot. Facebook/Kacper Ropka

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje