czwartek, 30 marca 2023 08:10

81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Francuskich Żydów do KL Auschwitz

Autor Tomasz Stępień
81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Francuskich Żydów do KL Auschwitz

Dziś mija 81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Francuskich Żydów do KL Auschwitz. 30 marca 1942 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi z obozu Compiegne w okupowanej Francji - było to 1112 Żydów

Delegacja Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oddała cześć przed symbolicznymi oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau. Stojąc w miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy -  uczczono  minutą ciszy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie Francuskie ofiary niemieckich transportów deportacyjnych do Auschwitz. Jak podają źródła, było ich 63 tysiące kobiet dzieci mężczyzn.

Zapalono  także znicze w imieniu :  Konsula Generalnego Francji Pani Anne Schmidt-Riou i wszystkich Polaków i Francuzów pamiętających tamte tragiczne wydarzenia.

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.

www.auschwitz-podobozy.org

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka