wtorek, 16 listopada 2021 05:52

Andrychów: Prąd 90 procent w górę!

Autor Mirosław Haładyj
Andrychów: Prąd 90 procent w górę!

90 procent - o tyle wzrośnie cena energii elektrycznej, jaką gminy – również Andrychów – zapłacą w przyszłym 2022 roku. Otwarto oferty przesłane w ramach przetargu na dostarczanie energii eklektycznej. Było ich trzy – najtańsza to skok z 272,8 zł za MWh do 519,3 zł za MWh. Konkursu jeszcze nie rozstrzygnięto.

Gmina Andrychów jest w tzw. Grupie Zakupowej Małopolski Zachodniej, do której należy blisko sto podmiotów. Są wśród nich gminy, firmy i instytucje z obszarów powiatów: wadowickiego, chrzanowskiego i oświęcimskiego. Grupa funkcjonuje od kilku lat i powstała po to, aby – według zasady „w jedności siła” – mieć większe atuty w przetargach i solidarnie negocjować ceny.

W minionym roku grupa ta, a więc i Andrychów, płaciła po 272 zł i 80 gr za MWh (megawatogodzinę). W lepszych czasach umowy opiewały na dwa lata, teraz żaden dostarczyciel prądu nie chce sobie wiązać rąk i negocjuje się umowy roczne. Przetarg ogłoszono już kilka miesięcy temu, wczoraj nastąpiło otwarcie ofert – były trzy. Najtańsza opiewała na kwotę 519 zł i 30 gr za MWh. Zatem, jak mówi Jerzy Dwojak z Urzędu Miejskiego, który się tym zajmuje, to wzrost o blisko 90 proc.

Energia którą kupuje Gmina Andrychów to ta, która oświetla szkoły, ulice, urzędy, instytucje – np. CKiW, baseny, Miejski Dom Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną, ale też spośród spółek gminnych jest w niej Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie.

Nie tylko w Andrychowie, ale też w wielu innych gminach skarbnicy łamią sobie teraz głowy nad projektami budżetów – z prognoz Ministerstwa Finansów budżety na 2022 rok będą albo niższe i to o kilka milionów, albo – w najlepszym wariancie – takie same jak w tym roku. To efekt Polskiego Ładu. Jak zatem w takiej sytuacji związać koniec z końcem w tzw. wydatkach bieżących? – pytają skarbnicy samorządowi. Na takie wydatki nie można zaciągać kredytów, a rachunki trzeba będzie płacić.

Cena energii dla gospodarstw domowych – to nasze prywatne rachunki za prąd – też wzrośnie, ale znacznie mniej. Ile? Jeszcze we wrześniu prognozowano 7-10 proc. w górę, ale już dziś mowa jest o 15-19, a może nawet do 20 proc. w górę.

Fot. i inf.: UG Andrychów

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje