sobota, 26 lutego 2022 15:43

Andrychów przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Burmistrz apeluje do mieszkańców

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Andrychów przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Burmistrz apeluje do mieszkańców

Burmistrz Andrychowa przewodniczył 25 lutego pierwszej naradzie w sprawie przyjęcia przez miasto Ukraińców.

W piątek (25 lutego) odbyła się pierwsza narada w Urzędzie Miejskim poświęcona przygotowaniom do przyjęcia osób z ogarniętej wojną Ukrainy. Zebranie poprowadził burmistrz Tomasz Żak, a wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Obsługi Mienia Komunalnego, Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Wiadomo, że gmina Andrychów wstępnie zadeklarowała przyjęcie co najmniej 50 osób zza wschodniej granicy. Jeśli jednak będzie potrzeba, to liczba ta może wzrosnąć. Uchodźcy mają mieć zapewniony nocleg i wyżywienie.

W budynku poczekalni dworca autobusowego powstanie punkt pomocy dla Ukraińców, zostaną uruchomione dwa informacyjne numery telefonu, trwa urządzanie miejsc noclegowych. To osobista inicjatywa burmistrza.

Uruchomiono także specjalną andrychowską infolinię dla obywateli Ukrainy szukających schronienia na naszym terenie: 728 684 240.

Jak wynika z danych ZOMK, gmina dysponuje 14 lokalami będącymi pustostanami. Tylko dwa (jedno trzypokojowe i jedno jednopokojowe) jednak nadają się do natychmiastowego wykorzystania. Dwa kolejne wymagają drobnych remontów, a pozostałe remontów kompleksowych. Burmistrz zarządził, by w pracach w tych lokalach uczestniczyła ekipa z ZGK. Z kolei MOPS, zaoferował miejsca w hostelu przy ulicy Metalowców 10. Znajdują się tam cztery pokoje dwuosobowe. Ponadto można wykorzystać jeszcze świetlicę. Na tym nie koniec. Będą poszukiwania lokali na wynajem u osób prywatnych, w agroturystyce, a także w budynkach wielorodzinnych należących do „Czarnego Gronia”. Zastępca burmistrza Wojciech Polak zaproponował ponadto kontakt z księżmi w gminie. Być może także oni będą w stanie przyjąć Ukraińców.

Tomasz Żak apeluje też do mieszkańców gminy, którzy mają zbędny sprzęt RTV lub AGD, aby zgłaszali to poprzez telefony do Radia Andrychów i „Nowin Andrychowskich”. Służby miejskie przyjadą po odbiór takiego sprzętu, a potrzebny jest do urządzenia niektórych lokali, w których zamieszkają Ukraińcy.

Inf. i foto: UM Andrychów

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje